مسئولان محلی سرپل، می‌گویند که ۱۳ مکان تاریخی در ولسوالی‌های کوهستانات و البدر این ولایت، شناسایی شده است.

بر اساس اطلاعات ریاست اطلاعات‌وفرهنگ سرپل، هفت مکان تاریخی شامل «قلعه‌ی باستانی تقشره (شهربانو)، زیارت خواجه‌بلند، زیارت خواجه‌مقام، دره‌ی باستانی سارگان، کشک سالریزی، غال برهان، دره‌ی میشی کافرقلعه» در ولسوالی کوهستانات، شناسایی شده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالغفار حقنما، رییس اطلاعات‌وفرهنگ سرپل، می‌گوید که شش مکان باستانی دیگر از جمله «زیارت خواجه‌جوش، قلعه‌ی سفید کاشان، قلعه‌ی ترپچ، زیارت خواجه‌دمگاه، ساحه‌ی باستانی کشک گم‌آب و زیارت خواجه‌غریب» نیز در ولسوالی البدر، شناسایی شده است.

حقنما، می‌افزاید که بیش‌تر این مکان‌های تاریخی از سوی افراد غیرمسئول کندن‌کاری شده بود. به گفته‌ی او، پس از این به هیچ کسی اجازه‌ی داده نمی‌شود که مکان‌های تاریخی را غیرقانونی کندن‌کاری یا آثار باستانی را غارت کند.

رییس اطلاعات‌وفرهنگ سرپل، هم‌چنان می‌گوید که مکان‌های تاریخی شناسایی‌شده، پس از بررسی‌های دقیق در دیتابیس میراث‌های فرهنگی وزارت اطلاعات‌وفرهنگ، ثبت خواهند شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او، تأکید می‌کند که آبده‌ها و مکان‌های تاریخی، از جاذبه‌های گردش‌گری و سرمایه‌ی ملی کشور اند و در راستای حفاظت از آثار تاریخی افغانستان، همه باید مسئولیت بگیرند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: