مسئولان در دادگاه عالی حکومت سرپرست افغانستان، امروز (شنبه، ۱۸ حمل) در یک نشست خبری در زندان پل‌چرخی، می‌گویند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی و تصمیم دادگاه عالی، بیش از ۲۰۰۰ زندانی به مناسبت عید فطر رها می‌شوند.

عبدالولی محمود، معاون دادگاه عالی، می‌گوید که مدت حبس شماری دیگر از زندانیان نیز کاهش یافته است. «زندانیان بیش‌تر جرم‌های جنایی را انجام داده اند و این‌ها به اتهام فساد اخلاقی و سرقت بازداشت شده بودند و کسانی که به حق عبد متهم هستند، شامل این تخفیف نمی‌شوند.»

مسئولان در دادگاه عالی، می‌افزایند که در دوره‌ی نخست رهاسازی زندانیان، ۴۰۶ زندانی به شمول ۴۰ زن و ۲۸ کودک از زندان پل‌چرخی امروز رها شده اند. آن‌ها، تأکید می‌کنند که این روند تا عید تکمیل خواهد شد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، عبدالله همدرد، سرپرست و معین پالیسی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها، می‌گوید که این زندانیان، مرتکب دزدی و فساد اخلاقی شده بودند. «زندانیانی که در زندان از ارتکاب جرم شان پشیمانی کرده اند و اصلاح در برخورد شان به میان آمده است، امروز رها می‌شوند.»

پیش از این، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفته بود که امارت اسلامی در توقیف‌خانه‌ها و زندان‌های افغانستان، با زندانیان برخورد نادرست می‌کند.

حبیب‌الله بدر، معاون نظامی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها اما برخورد نامناسب و شکنجه‌ی زندانیان در زندان‌ها را رد می‌کند. او می‌گوید: «پروپاگندها است که در زندان‌های افغانستان شکنجه و تکلیف به زندانیان است و کسی هم ثابت نمی‌کند که زندانیان شکنجه می‌شوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، شاه‌رحمان انس که امروز از زندان پل‌چرخی رها شده است، می‌گوید مدت حبسش شش ماه بوده که از آن دو ماه باقی مانده بود و مورد عفو قرار گرفته است. «دو ماه از مدتی حبسم باقی مانده بود و حالا خوش‌حالم در نزدیک عید آزاد می‌شوم.»

اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها، پیش از این گفته بود که حدود ۱۶ هزار تن به شمول یک هزار زن در سراسر افغانستان زندانی اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: