مسئولان در اداره‌ی تنظیم امور زندان‌های افغانستان، می‌گویند که اکنون چهار هزار و ۵۰۰ شهروند افغانستان در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

مسئولان، می‌افزایند که این شمار شهروندان به اتهام جرم‌های مختلف در ایران زندانی شده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید 

محمدنسیم لالهاند، سخن‌گوی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها، می‌گوید که در نتیجه‌ی گفت‌و‌گوهای مقام‌های امارت اسلامی با مقام‌های ایران در دو سال گذشته، یک هزار و ۱۱۸ شهروند افغانستان که در زندان‌های ایران به سر می‌بردند، به افغانستان منتقل شده اند.

او می‌افزایند: «در حال حاضر، از چهار هزار تا چهار هزار و ۵۰۰ تن به اتهام جرم‌های مختلف در ایران زندانی اند و تا کنون در دو مرحله، یک هزار و ۱۱۸ شهروند افغانستان که در زندان‌های ایران زندانی بوده، به افغانستان منتقل شده اند.»

مسئولان در اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها، تأکید می‌کنند که پس از انتقال افغان‌های زندانی از ایران به افغانستان، دادگاه عالی افغانستان/ستره محکمه‌ی افغانستان، بر اساس قوانین کشور در باره‌ی پرونده‌های شان تصمیم می‌گیرد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، روز گذشته، علی‌رضا محمودی، مدیر عمومی کنسولی وزارت امور خارجه‌ی ایران، گفته است که حدود شش هزار شهروند افغانستان در زندان‌های ایران زندانی اند.

گفتنی است که در چند سال گذشته، سه میلیون و ۵۰۰ هزار افغان به ایران مهاجر و هرازگاهی، با خشونت‌های فیزیکی و روانی روبه‌رو شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: