مسئولان در اداره‌ی تنظیم امور زندان‌های افغانستان، می‌گویند که هیچ زندانی سیاسی به شمول اعضای گروه داعش، در زندان‌های این اداره نگه‌داری نمی‌شود.

مسئولان می‌افزایند که پس از بازگشت امارت اسلامی، بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ زندانی در سراسر کشور نگه‌داری می‌شوند که از این میان حدود ۵۵۰ تن آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند و بیش‌تر پرونده‌های زنان مرتبط به فساد اخلاقی و قتل‌ها می‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

حبیب‌الله بدر، معاون نظامی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌های افغانستان، در پاسخ به پرسش سلام‌وطندار که آیا در زندان‌های کشور زندانیان زیر شکنجه و خشونت فیزیکی قرار می‌گیرند، می‌گوید که هم‌اکنون هیچ زندانی در زندان‌های افغانستان زیر شکنجه قرار ندارد و مورد خشونت قرار نمی‌گیرد.

به گفته‌ی معاون نظامی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌های افغانستان، هنوز هیچ موردی ثبت نشده است که در زندان‌های امارت اسلامی با زندانیان برخورد نامناسب شده باشد.

او می‌افزاید: «در تمام زندان‌های افغانستان زندانیان زیر شکنجه و خشونت فیزیکی قرار ندارند و چنین موارد را ما رد می‌کنیم و هنوز هیچ مورد ثبت نشده است که با کسی برخورد نامناسب شده باشد.»

معاون نظامی اداره‌ی تنظیم امور زندان‌های افغانستان، تأکید می‌کند که اکنون به زندانیانی که متهم به پرونده‌های مختلف جنایی و امنیتی اند، زمینه‌ی بهتر آموزش‌های حرفه‌ای در زندان‌ها فراهم شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حبیب‌الله بدر، در پاسخ به پرسش دیگر سلام‌وطندار در باره‌ی این که به مناسبت عید قربان چه شمار از زندانیان رها خواهند شد، می‌گوید: «برای بررسی آزادی زندانیان، بر اساس فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، کمیته‌‌ای ایجاد شده است و قاضی‌های ستره محکمه پرونده‌های زندانیان را بررسی کرده و پس از آن، ممکن شمار زیادی از آن‌ها رها شوند.»

مسئولان در اداره‌ی تنظیم امور زندان‌ها، می‌افزایند که در دوره‌ی جمهوری، ۲۹ هزار تن در زندان‌ها نگه‌داری می‌شدند و بیش‌تر شان زندانیان خطرناک نیز بودند که در روز فروپاشی نظام جمهوری، از زندان‌ها رها شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: