نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، روز سه‌شنبه، ۳۰ عقرب برابر با ۲۱ نومبر، هم‌زمان با روز جهانی تلویزیون، در اعلامیه‌ای گفته است که در دو سال پسین ۵۲ درصد رسانه‌های دیداری افغانستان از فعالیت بازمانده اند.

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نوشته که ۲۱ نومبر در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی تلویزیون از سوی سازمان ملل متحد نام‌گذاری شده است. از روز جهانی تلویزیون، همه‌ساله در افغانستان نیز گرامی‌داشت می‌شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نی، افزوده است: «امسال روز جهانی تلویزیون در حالی فرا می‌رسد که بیش از نیمی از رسانه‌های دیداری افغانستان را دیگر با خود نداریم. تلویزیون به عنوان رسانه‌ی دیداری، در دو دهه‌ی گذشته نقش ارزنده در راستای تمثیل آزادی بیان، اطلاع‌رسانی و روشن‌ساختن اذهان عامه ایفا کرده است.»

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، تصریح کرده است که وضعیت کاری رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های دیداری در افغانستان، قناعت‌بخش نیست و از نهادهای ملی و بین‌المللی پشتیبان رسانه‌ها خواستار پشتیبانی در حل معضل موجود است.

نی، هم‌چنان از مسئولان خواسته است که در راستای پشتیبانی از رسانه‌ها در خصوص مالیات و تضمین‌های مالی در برابر رسانه‌ها، تجدید نظر کنند «تا رسانه‌های موجود در افغانستان نابود نشوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این نهاد، از مسئولان رسانه‌های آزاد افغانستان به ویژه تلویزیون‌ها، خواسته است که «بر مبنای اصل بی‌طرفی و استقلالیت، فعالیت‌های شان را تعقیب کنند تا ارزش‌های ذکرشده زنده بماند.»

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، هم‌چنان افزوده است نظرسنجی‌های این نهاد نشان می‌دهد که از میان ۱۴۷ تلویزیون در افغانستان، ۷۷ تلویزیون به دلیل مشکلات اقتصادی نشرات شان را متوقف کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: