امروز ۲۸ جولای/ششم اسد، برابر با روز جهانی حفاظت از طبیعت است. هم‌زمان با این روز، مسئولان ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست از بدترشدن وضعیت محیطی زیستی کشور خبر می‌دهند و نگرانی می‌کنند.

زین‌العابدین عابد، معین مسلکی و پالیسی ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، امروز در برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی حفاظت از طبیعت می‌گوید با آن‌که محیط زیست افغانستان در وضعیت بدی قرار دارد؛ اما شهروندان کشور نیز در حفظ آن بی‌پروایی می‌کنند.

آقای عابد، افزایش روی‌دادهای طبیعی، خشک‌سالی و ازبین‌رفتن منابع آبی کشور را از عامل‌هایی عنوان می‌کند که محیط زیست را در وضعیت بدی قرار داده ‌است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «تغییرات اقلیمی، جاری‌شدن سیلاب‌ها، خشک‌سالی‌های دوره‌یی، بلندرفتن درجۀ حرارت، زلزله و ازبین‌رفتن زیربناهای آبی، سبب شده است که مردم برای زنده‌گی به شهر نقل مکان کنند و این امر مشکلات محیط زیستی را ایجاد کرده است.»

در همین ‌حال، محمدامان امان‌یار، رئیس جنگلات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نیز در این برنامه می‌گوید که کاهش منابع طبیعی، وضعیت محیطی زیستی کشور را با چالش روبه‌رو کرده‌ است.

از سویی هم، شرکت‌‌کننده‌گان برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی حفاظت از طبیعت، از حکومت می‌خواهند که برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی باید با راه‌اندازی برنامه‌های مؤثر سطح آگاهی مردم را بالا ببرد.

شرکت‌‌کننده‌گان نیز از بدترشدن آلوده‌گی محیط زیستی در سطح کشور به‌ویژه کابل ابراز نگرانی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صدف، یک تن از شرکت‌‌کننده‌گان برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی حفاظت از طبیعت، می‌گوید: «گرمایش جهانی، کاهش آب‌های زیرزمینی و افزایش درجۀ حرارت، از جمله موضوع‌هایی‌اند که جهان را نگران کرده است و این خودش مشکل بزرگ می‌باشد. در سطح کشورها باید مدیریت درست صورت گیرد.»

ذکیه احمدیار، یک تن دیگر از شرکت‌‌کننده‌گان برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی حفاظت از طبیعت، نیز می‌گوید: «بیایید یک شهروند جهانی خوب و دوست ‌زمین باشیم.»

پیش از این نیز از بدترشدن وضعیت محیط زیستی در افغانستان بارها اظهار نگرانی شده است و به‌دنبال آن مسئولان از اقدامات مؤثر در زمینۀ حفاظت از محیط زیست خبر داده‌اند، اما دیده می‌شود که مقام‌های مسئول عمل‌کرد اصلاحی را در این زمینه روی‌دست نگرفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: