شماری از بانوان در پکتیا از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهند که به زنان مانند گذشته در برخی ادار‌ه‌ها برحسب نیاز وظیفه داده شود. این بانوان می‌گویند که در هنگام مراجعه به اداره‌هایی چون شناس‌نامۀ برقی، پاسپورت و دیگر اداره‌های غیرنظامی به پولیس‌های زن نیاز جدی وجود دارد.

پلوشه، یک تن از بانوان در پکتیا می‌گوید که نیاز است برای احترام به دیگر بانوان، در برخی اداره‌ها به بانوان وظیفه داده شود. او می‌گوید، افغانستان یک کشور اسلامی با سنت‌ها و آداب و رسوم متفاوت است و برای حفظ ارزش‌های اسلامی و سنت‌های رایج نیاز است تا پولیس‌ زن در برخی اداره‌ها به کار گماشته شود.

زرینه، یک تن دیگر از بانوان در پکتیا می‌گوید که نیاز به پولیس زن بسیار جدی‌ست، اما مشکل بزرگ این است که بیش‌تر خانواده‌ها نمی‌خواهند تا یک عضو زن خانوادۀشان در بخش‌های امنیتی وظیفه اجرا کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

زرینه از خانواده‌ها می‌خواهد که برای حل مشکلات و احترام به دیگر بانوان هم‌کاری کنند. او می‌افزاید که اگر امارت اسلامی و خانواده‌ها به دختران اجازه دهند که در بخش‌های امنیتی کار کنند، از یک‌سو به جامعه خدمت‌رسانی می‌شود و از سوی دیگر زمینۀ تأمین امنیت برای بانوان نیز فراهم می‌شود.

مسئولان محلی پکتیا نیز می‌پذیرند که نیاز به پولیس زن در برخی اداره‌ها به‌ویژه بازرسی بدنی بانوان بسیار جدی‌ست.

خالقیار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیا می‌گوید، شماری از کارمندان زن دولت پیشین که از کار برکنار شده، تاکنون به وظیفه‌های‌شان برنگشته‌اند. به گفتۀ او، حکومت مرکزی باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای احمدزی به سلام‌وطندار می‌گوید: «تلاش می‌شود تا با ایجاد یک راه‌کار مناسب، برای بانوان محیط امن ایجاد و آنان دوباره به وظیفه‌های‌‌شان فراخوانده شوند. تصمیم نهایی را در این زمینه حکومت مرکزی می‌گیرد و تاکنون در این زمینه پالیسی مشخصی برای ما نرسیده است. زمانی که حکومت مرکزی تصمیم گرفت، پس از آن در سطح ولایت تصمیم گرفته خواهد شد.»

در نظام پیشین حدود ۳۰ بانو در پکتیا به‌عنوان پولیس ایفای وظیفه می‌کردند. این بانوان در جاهایی مشغول به کار بودند که رفت‌وآمد بانوان دیگر در آن بخش‌ها زیاد بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: