باشندگان بخش‌های مختلف شهر کابل از جمله چهاراهی «ملی بس در غرب شهر، چهارراهی دهن باغ، سرک چهل‌متره‌ی میدان هوایی، جاده‌ی شاه شهید و کارته‌ی نو»، می‌گویند که به دلیل بارندگی یک‌شنبه شب، ۲۳ میزان و بسته‌شدن آب‌روها، آب جوی‌ها به کوچه‌ها و خیابان‌ها سرازیر و سبب بسته‌شدن مسیر رفت‌وآمد و ایجاد ترافیک شده است. آنان، از مسئولان می‌خواهند که به این مشکل رسیدگی کنند.

باشندگان این منطقه‌ها، می‌گویند که به دلیل تجمع آب در جاده‌ها، ناچار شده‌ اند برای رفت‌وآمد از کراچی‌های دستی استفاده و به کراچی‌ران‌ها پول پرداخت کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نبی‌الله احمدزی، باشنده‌ی ناحیه‌ی دوم شهرداری کابل، می‌گوید: «هنگامی که مردم بخواهند از این طرف سرک به آن طرف بگذرند، به کراچی دستی پول پرداخت می‌کنند. از تهیه‌ی مسکن تا دهن باغ مکمل بند است و از سه تا چهار ساعت راه بند می‌باشد. خواست ما این است که برای رفع این مشکل تدابیر بگیرند.»

سیف‌الرحمان، باشنده‌ی ناحیه‌ی پنجم شهرداری کابل، می‌گوید: «این جا راه‌بندان است و پیش کوته‌ی سنگی جویچه‌ها همه‌ساله بند می‌شوند، آب‌رو نیست و مردم به تکلیف اند.»

افزون بر این، شماری از رانندگان تکسی در کابل، نیز می‌گویند که بارندگی و آب‌گرفتگی در جاده‌ها در مناطق مختلف، سبب ازدحام ترافیکی شده است.

فهیم، راننده‌ی تکسی، می‌گوید: «راه بندی در اثر ریزش بارن و سرازیرشدن آب در جاده‌ها بند است، در این قیمت تیل بلند و راه‌بندی بیش‌تر است، کسی از سرک تیر شده نمی‌تواند و ماشین موترها اکثر آب جذب می‌کنند که سبب خرابی آن می‌شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، مسئولان شهرداری کابل، می‌گویند که قرار است در سال روان، برای مدیریت آب‌های سطحی در شهر، ۱۱ کانال جدید ساخته شود.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «شهرداری کابل یک آمریت مشخص در ریاست تنظیف دارد که در آن جا تمام کانال‌ها به خاطر مدیریت آب‌های سطحی پاک‌کاری می‌شود و شهرداری کابل امسال در پلان جدید خود ۱۱ کانال به شمول کانال جبارخان که کار فاز اول آن تمام شده و کار فاز دوم آن به زودی تمام خواهد شد و کانال وزیرآب و ده‌ها کانال دیگر، احداث می‌کند.»

گفتنی است که همه‌ساله به آغاز بارندگی‌های فصلی، آب جوی‌ها و دریاچه‌ها به کوچه‌ها و خیابان‌ها سرازیر می‌شود و شهروندان در بخش‌های مختلف کشور را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: