ویدیویی که به سلام‌وطندار فرستاده شده نشان می‌دهد که باشنده‌گان منطقۀ «شویج» در شمال‌غرب شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور یک پلنگ برفی را با شلیک گلوله کشته‌اند. باشنده‌گان این منطقه می‌گویند، این پلنگ را پس از آن از پا درآورده‌اند که یک باشندۀ این روستا را زخمی کرده است.

ذبیح‌الله وفا، از آگاهان زیست‌محیطی کشتن حیوانات کوهی را خلاف قوانین طبعیت می‌داند و می‌گوید که شکارهای غیرقانونی سبب انقراض حیات‌ وحش می‌شود. او از دولت و مردم می‌خواهد تا حیوانات کوهی را حفظ و مراقبت کنند.

فعالان مدنی غور با نگرانی از انقراض حیات وحش در این ولایت می‌گویند، بی‌توجهی دولت، حضور افراد مسلح غیرمسئول و عدم آگاهی مردم از قوانین حیات وحش سبب شده تا حیوانات زیادی شکار شوند.

فعالان مدنی غور از دولت می‌خواهند تا عاملان کشته‌شدن این پلنگ برفی را بازداشت و به قانون بسپارند تا از انقراض نسل حیوانات کوهی جلوگیری شود.

محمدگل وحدت، سرپرست ریاست محیط‌زیست غور می‌گوید، این پلنگ برفی یکی از کم‌یاب‌ترین گونۀ حیوانات وحشی در سطح کشور بوده است. به گفتۀ او، این رویداد در منطقۀ زیر حاکمیت طالبان رخ داده است.

آقای وحدت می‌گوید که این ریاست در بخش‌هایی که طالبان حضور دارند، هیچ‌کاری را در زمینۀ حفظ و مراقبت حیات وحش انجام داده نمی‌توانند و تنها این‌گونه موارد را به ادارۀ محلی و مرکزی گزارش می‌دهند.

به گفتۀ رئیس محیط‌زیست غور، تاکنون دولت هیچ برخورد قانونی با عاملان این‌گونه رویدادها انجام نداده است.

پیش از این هم حیوانات زیادی از جمله یک گرگ کوهی را باشنده‌گان ولسوالی مرغاب شکار کرده بودند که با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

پلنگ برفی از جمله حیوانات نادر بوده که شمارشان در افغانستان در معرض انقراض قرار دارد و به همین دلیل شکار این حیوان ممنوع است.

به گفتۀ یک نهاد ناظر بر حیات‌وحش، فقط ۴ هزار پلنگ برفی در جهان باقی مانده و هر هفته دست‌کم ۴ پلنگ کشته می‌شود. دلیل اصلی این شکارها نیز انتقام دامداران از حیوان شکارچی‌ست.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: