علی سلاجقه، معاون رییس‌جمهور ایران، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۹ حمل) در جریان سفرش به ولایت چهارمحال و بختیاری این کشور گفته که امسال امارت اسلامی در یک بازه‌ی زمانی کوتاه آب رود هلمند را به سمت ایران رها کرده است.

علی سلاجقه، معاون رییس‌جمهور ایران و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست این کشور، به خبرگزاری «اسکای‌نیوز» با تأکید بر ادامه‌ی روند رهاسازی آب رود هلمند، گفته که امارت اسلامی نسبت به حق‌‌آبه‌ی ایران از رود هلمند رویکرد مناسبی داشته است.

در بخشی از گزارش به نقل از معاون رییس‌جمهور ایران، آمده است. «بحث بر سر این بود که میزان آب موجودی در سدهای آن‌ طرف [افغانستان]، به ‌طوری هست که رهاسازی انجام شود و خوش‌بختانه آن‌ها نیز رویکرد مناسبی داشتند و امسال نیز شاهد بودیم که در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، رهاسازی آب انجام شد و امیدواریم که این روند ادامه یابد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

معاون رییس‌جمهور ایران، افزوده که قرار است هیئتی از سوی افغانستان به ایران سفر کند و نیز در نشست‌هایی که برگزار می‌شود، بایستی حق‌آبه‌ی محیط زیست از معاهده‌ی ۱۳۵۱ تفکیک شود.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که امارت اسلامی به تعهدات خود متعهد است؛ مشروط به این که افغانستان خود آب داشته باشد.

او می‌افزاید که به علت موجودیت آب بیش‌تر در افغانستان و افزایش باران‌ها، آب به سوی ایران رها شده است. «بلی، به تعهدات خود متعهدیم؛ به شرط این که خود ما آب داشته باشیم و ذخیره‌گاه‌های آب پر باشد. الحمدلله امسال باران‌ها زیاد شده و آب هم است؛ به همین خاطر آب طرف ایران هم رها شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این همه، افغانستان و ایران در ۱۳۵۱ خورشیدی معاهده‌ی توزیع آب هلمند را امضا کردند که بر اساس آن افغانستان باید سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از دریای هلمند به ایران بدهد؛ اما در این معاهده این میزان آب برای یک سال عادی پیش‌بینی شده است.

گفتنی است که ایران پیش از این ادعا کرده بود که امارت اسلامی مطابق معاهده‌ی ۱۳۵۱ در مورد حق‌آبه‌ی ایران عمل نمی‌کند؛ اما امارت اسلامی در واکنش به این ادعا گفته بود که به دلیل خشک‌سالی، آبی در رود هلمند نیست که به ایران رها شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: