امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌، گفته است که امارت اسلامی، حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند را به رسمیت می‌شناسد و امیدوار است که در سال روان، باران بیش‌تری ببارد تا با افزایش ذخیره‌های آبی، نیازهای افغانستان و ایران نیز تأمین شود.

متقی روز گذشته –دوشنبه، ۱۸ ثور- در حاشیه‌ی نشست خبری‌ای در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، به خبرگزاری «ایرنا» گفته است که امارت اسلامی، حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند را به رسمیت می‌شناسد و هرگز خواستار ایجاد مشکل برای ایران نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

ایرنا به نقل از متقی، نوشته است: «امیدواریم امسال شاهد بارندگی‌های بیش‌تری باشیم و این خیر و برکت، باعث افزایش ذخیره‌های آبی و تأمین نیاز هر دو کشور ایران و افغانستان شود.»

از سال‌های پایانی جمهوری تا اکنون، موضوع حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند، به بحث جدی و مهمی در ایران بدل شده و اخیراً، مقام‌های بلندپایه‌ی این کشور، بر پی‌گیری جدی آن تأکید کرده اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران، گفته است که از حق‌آبه‌ی ایران از رود هیرمند کوتاه نخواهد آمد و نمایندگان مجلس این کشور نیز، به تازگی در نشست‌های جداگانه با امیرعبداللهیان، خواستار پی‌گیری سازنده‌ی حق‌آبه و گرفتن تضمین از امارت اسلامی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

افغانستان و ایران برای تقسیم آب رودخانه‌ی هیرمند، در ۱۳۵۱ خورشیدی، معاهده‌ای را امضا کرده ‌اند؛ اما از چند سال به این سو، به ویژه از زمان تأسیس بند کمال‌خان در مسیر رود هیرمند در نیمروز، ایران مدعی است که حکومت‌های افغانستان حق‌آبه‌ی آن کشور را بر اساس معاهده‌ی یادشده تأمین نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: