لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که ارتش افغانستان پیش از پس‌گیری مناطق ازدست‌رفته، باید جلو سرعت پیش‌رَوی طالبان را بگیرد.

وزیر دفاع آمریکا که سرگرم دیدار از ایالت آلاسکا است، روز گذشته به خبرنگاران گفت، ارتش افغانستان در حال مستحکم‌کردن مواضع خود در مرکزهای شهرهاست و توانایی این را دارند که مناطق ازدست‌رفته را پس گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان نظامی به این باور اند که آمریکا یا باید نیروی هوایی افغانستان را تقویت کند و آنان را در بخش فنی و دیگر بخش‌ها آموزش دهد یا هم به حمایت هوایی خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد.

نورشاه نورانی، آگاه مسایل نظامی می‌گوید که افغانستان یک کشور کوهستانی‌ست و با نیروهای هوایی کنونی ممکن نیست جلو پیش‌رَوی طالبان گرفته شود.

او می‌گوید که آمریکا باید بر طرف‌های درگیر جنگ فشاور بیاورد تا مشکلات افغانستان را از طریق گفت‌وگو حل کند.


با این حال، عتیق‌الله امرخیل، دیگر آگاه مسایل نظامی می‌گوید که برای جلوگیری از پیش‌رَوی‌های طالبان نیاز است نیروهای هوایی کشور از زیر سلطۀ سیاست‌مداران و تیکه‌داران قومی بیرون شوند و به آنان روحیۀ ملی داده شود.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

به گفتۀ او، مشکلات کنونی نظام روی روحیۀ نیروهای امنیتی و دفاعی تأثیر منفی می‌گذارد و بسیاری از سیاست‌مدارن و مقام‌های حکومتی به دستور بیگانه‌ها کار می‌کنند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که در این اواخر شماری زیادی از ولسوالی‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان دست‌به‌دست شده و حکومت برای جلوگیری از پیش‌رَوی طالبان در ۳۱ ولایت قیود شب‌گردی اعلام کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

وزارت داخله گفته است که به‌جز ولایت‌های کابل، پنجشیر و ننگرهار، باشنده‌گان دیگر ولایت‌ها حق ندارند از ساعت ۱۰ شب تا ۴ بامداد در شهرها رفت‌وآمد کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: