وزارت دفاع آمریکا/پنتاگون با پخش گزارشی گفته که در حملۀ هوایی نیروهای این کشور بر یک خانۀ مسکونی در شهر کابل، هیچ قانونی از جمله قانون جنگ نقض نشده است. نیروهای آمریکایی در هفتم سنبلۀ ام‌سال، یک خانۀ مسکونی را در نزدیکی میدان‌هوایی کابل، هدف حملۀ هوایی قرار دادند که در نتیجۀ آن ۱۰ عضو یک خانواده، از جمله ۷ کودک کشته شدند.

اکنون وزارت دفاع آمریکا تحقیقات خود را دربارۀ این حمله تکمیل و همه‌گانی کرده است. سامی سعید، بازرس کل نیروهای هوایی ارتش آمریکا روز گذشته به خبرنگاران گفته است در زمان حمله، نیروهای آمریکایی به این باور بودند که آن موتر توسط داعش اداره می‌شود و قصد حمله به نیروهای آمریکایی و افراد در حال تخلیه در میدان‌هوایی کابل را دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

به گفتۀ بازرس کل نیروهای هوایی ارتش آمریکا، در آن‌زمان تحلیل‌گران اطلاتی وزارت دفاع آمریکا چندین جریان تهدید را زیر نظر داشتند. او به حملۀ گروه داعش بر میدان‌هوایی کابل که در آن نزدیک به ۱۸۰ تن کشته و ۲۰۰ تن زخمی شدند، اشاره کرده و گفته است که در آن حمله یک بمب‌گذار انتحاری ۱۳ سرباز آمریکایی و شمار بسیاری از شهروندان افغانستان را کشت.

سامی سعید افزوده، تحلیل‌گران آمریکایی به این باور اند که این حمله یک اقدام «دفاع مشروع» بوده و برای جلوگیری از یک حملۀ قریب‌الوقوع طراحی شده است. او تأکید کرده است که در زمان حمله، نیروهای آمریکایی متوجه کودکان در محل روی‌داد نشده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بازرس کل نیروهای هوایی ارتش آمریکا با بیان این‌که داده‌ها را پس از حمله بررسی کرده، گفته است: «من این فرصت را داشتم که این داده‌ها را در طول هفته‌ها بررسی کنم، اما آن‌ها این کار را نکردند. آن‌ها همان داده‌ها را داشتند، اما باید آن‌ها را جذب و هضم می‌کردند و در عرض چند ساعت تصمیم می‌گرفتند.»

او افزوده که این حملۀ هوایی در نتیجۀ اشتباهات و اختلالات ارتباطی رخ داده است. سامی سعید تأکید کرده است، تحقیقات وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که در این حمله هیچ قانونی از جمله قانون جنگ نقض نشده است. با این همه، او گفته که نتیجۀ این تحقیق با وزارت دفاع آمریکا و فرماندهان عملیاتی شریک شده است تا آنان بتوانند تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: