نهاد سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و قدرت‌بخشیدن به زنان موسوم به زنان سازمان ملل متحد، گفته است که بیش‌تر جمعیت آواره در افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند.

به ‌گفته‌ی این نهاد، زنان آواره در سکونت‌گاه‌های موقت با خطرهای فزاینده‌ای روبه‌رو اند. زنان سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه، ۲۲ قوس، در رشته‌تویتی نوشته است که شش میلیون تن در افغانستان یک قدم با قحطی فاصله دارند.

به گفته‌ی این نهاد، در چنین بحرانی زنان و دختران افغان بیش‌تر از همه محروم اند و کم‌تر به خدمات دست‌رسی دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

زنان سازمان ملل متحد، گفته است: «هنگامی که زنان و دختران با موانع مستقیم بر سر حق حرکت و کار خود هم‌راه شوند، آخرین افرادی هستند که به غذا، آب، سرپناه ایمن و مراقبت‌های بهداشتی دست‌رسی دارند.»

به گفته‌ی این سازمان، در کنار محدودیت‌ها، هنجارهایی که بقیه اعضای خانواده‌ها از زنان انتظار دارند، این است که آنان فداکاری کنند. به این معنا که زنان کم‌ترین و آخرین غذا را می‌خورند.

این نهاد افزوده است که زنان در افغانستان مجبور به فروش دارایی‌های خود برای خرید مواد غذایی اند؛ حتا در موارد شدید، خانواده‌ها مجبور اند دختران خود را برای ازدواج بفروشند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بخش زنان سازمان ملل متحد تأکید کرده که محدودیت بر حقوق اولیه‌ی زنان با نرخ کمِ سواد، سبب شده است تا بیش‌تر زنان کارت شناسایی نداشته باشند و این امر مانع دست‌رسی آنان به خدمات حیاتی، از جمله کمک‌های بشردوستانه می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، هم‌اکنون بیش از نیمی از جمعیت افغانستان نیاز به کمک دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: