مسئولان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، به تازگی گفته ‌اند که این نهاد در ۲۰۲۳، از مجموع  بودجه‌ی مورد نیازش برای ارائه‌ی کمک به کودکان در افغانستان، تنها توانسته است ۲۲.۴ درصد آن را تأمین کند.

به گفته‌ی مسئولان یونیسف، به دلیل کم‌بود بودجه، این نهاد دیگر نمی‌تواند به گونه‌ی کامل برای کودکان در افغانستان مواد غذایی، خدمات بهداشتی و آب ‌آشامیدنی فراهم کند.

مسئولان این نهاد، می‌گویند که گرسنگی در افغانستان، بیش‌ترین آسیب را به کودکان وارد کرده است و در سال روان میلادی، ۹۰۰ هزار کودک در این کشور از سوءتغذیه رنج می‌برند.

یونیسف از کشورهای کمک‌کننده خواستار کمک‌های بیش‌تری برای افغانستان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شرافت‌زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه، می‌گوید که کمک‌های یونیسف در افغانستان، برای پشتیبانی از کودکان و زنان ‌باردار نتیجه‌بخش بوده است و کاهش این کمک‌ها، بخش صحت را با مشکل بزرگی روبه‌رو خواهد کرد.

از سوی دیگر، شماری از کارشناسان صحی، می‌گویند که یونیسف با این هشدارها، می‌خواهد بودجه‌ی مورد نیازش را تأمین کند.

فدامحمد پیکان، از کارشناسان صحی، می‌گوید که کم‌بود بودجه‌ی یونیسف، مسئله‌ی تازه‌ای نیست و این نهاد، هر سال بر اساس نیازش خواستار بودجه می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این در حالی‌ است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هفته‌ی پیش در نشست دوحه، گفت که این سازمان از چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر بودجه‌ی درخواستی‌اش برای کمک‌های انسان‌دوستانه برای افغانستان، تا اکنون تنها حدود ۲۹۶ میلیون دالر دریافت کرده است.

به گفته‌ی او، افغانستان با بزرگ‌ترین بحران انسانی روبه‌رو است و ۹۷ درصد شهروندان این کشور، زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: