عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سیداحمد شهیدخیل، معین سرپرست وزارت معارف، دو مقامی‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد معافیت سفر آنان را تمدید نکرده است.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی امروز (یک‌شنبه، پنجم سرطان)، در یک نشست خبری در واکنش به این تصمیم سازمان ملل به سلام‌وطندار گفت که این اقدام نامعقول است و این سازمان باید در زمینه تجدیدنظر کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فایس‌بوک دنبال کنید

او که به تازه‌گی از ترکیه به کشور بازگشته ‌است، می‌گوید نظام تحصیلی و آموزشی افغانستان نیازمند هم‌کاری‌های جامعۀ جهانی‌ست.

حقانی هرچند محدودیت بر سفر خود و معین وزارت معارف را به ضرر حل مشکلات بخش‌های آموزشی و تحصیلی کشور عنوان می‌کند، اما می‌گوید که راه‌های بدیل را برای ارتباط با جهان خواهد سنجید.

او می‌گوید: «در چنین شرایط این‌گونه محدودیت‌ها نامعقول است، تحصیلات عالی در افغانستان دست‌آوردهایی دارد و درس‌های نهادهای تحصیلی ادامه دارد. آنان از این‌ها ناآگاه استند، اگر آگاه می‌بودند، چنین تصمیم نمی‌گرفتند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

تحریم بر سفر شماری از مقام‌های امارت اسلامی سه سال پیش به‌دلیل شرکت در گفت‌وگوهای صلح برداشته شد. این معافیت که به تاریخ ۲۰ ماه جون سال جاری پایان یافت، تا سه ماه دیگر به ۱۳ تن از مقام‌ها دوباره تمدید شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: