در کنار محدودیت‌های پیشین از سوی وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی بر دانش‌جویان دانشگاه‌های کشور، اکنون شماری از دانش‌جویان از وضع محدودیت‌های تازه خبر می‌دهند. این دانش‌جویان می‌گویند که ادامۀ محدودیت‌ها بر تحصیلات و آموزش، سبب فاجعۀ تحصیلی در افغانستان خواهد شد.

میلاد نجیب، دانش‌جوی دانشگاه کابل می‌گوید که وضع محدودیت‌ها، آنان را به سوی یک فاجعۀ تحصیلی سوق خواهد داد. او می‌‌افزاید که استادان آنان نیز زیر فشار هستند و حتی از سوی استخبارات امارت اسلامی تعقیب می‌شوند. این دانش‌جو تأکید می‌کند که فشار بر استادان سبب شده است تا بیش‌تر ساعت‌های درسی را بدون استاد سپری کنند.

از سویی هم، نداشتن اجازۀ صحبت برای دانش‌جویان و استادان دانشگاه‌ها با رسانه‌ها از چالش‌های دیگر در تحصیلات عالی به‌شمار می‌رود. شماری از دانش‌جویان دانشگاه البیرونی می‌گویند که مقام‌های این دانشگاه به آنان گفته‌اند که دانش‌جویان حق ندارند با رسانه‌ها حرف بزنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نعمت‌الله، یک تن از دانش‌جویان دانشگاه البیرونی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در بخش تدریسی دانشگاه ما یک اطلاعیه آمده بود، به ما همین‌قدر گفته شد که فقط ازتان خواهش می‌کنیم که با رسانه‌های صوتی و تصویری هم‌صحبت نشوید.»

از جانب دیگر، نداشتن آزادی فکر و اندیشه از چالش‌های دیگری‌ست که استادان و دانش‌جویان دانشگاه‌های کشور را نگران آیندۀ تحصیلات عالی کرده است.

یکی از استادان دانشگاه بلخ که به‌دلیل نداشتن اجازۀ صحبت با رسانه‌ها از ذکر نامش در گزارش خودداری می‌کند، می‌گوید که در این دانشگاه آزادی فکر و اندیشه وجود ندارد. به گفتۀ او، آنان نمی‌توانند خواسته‌های مدنی‌شان را در برابر مسئولان امارت اسلامی ابراز کنند.

در همین حال، فشار اقتصادی بر استادان دانشگاه‌های کشور از مشکلات دیگر آنان است. یکی از استادانی که او نیز به‌دلیل نداشتن اجازۀ صحبت با رسانه‌ها از ذکر نامش در گزارش خودداری می‌کند، می‌گوید که سرپرست وزارت تحصیلات عالی یک‌شنبۀ گذشته در یک نشست با استادان خطاب به آن‌ها گفت که دربارۀ معاش حرف نزنند؛ زیرا به گفتۀ سرپرست وزیر، استادان در دورۀ گذشته زیاد معاش گرفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محدودیت بر تحصیلات عالی شامل پوشاک دانش‌جویان نیز می‌شود؛ در کنار وضع حجاب بر دختران، پسران نیز باید با لباس سنتی و ریش وارد دانشگاه شوند. شماری از دانش‌جویان دانشگاه بدخشان به سلام‌وطندار می‌گویند که مسئولان امارت اسلامی به دانش‌جویان پسر گفته‌اند که با لباس سنتی و با گذاشتن ریش به دانشگاه بیایند.

گفتنی‌ست که با حاکمیت امارت اسلامی در کشور جامعۀ علمی افغانستان بیش‌تر با محدودیت روبه‌رو شده است. براساس گزارش‌های پیشین سلام‌وطندار، دختران در دانشگاه‌های کشور اجازۀ استفاده از گوشی‌های هوش‌مند را نیز ندارند. پیش از این، دانش‌جویان دختر گفته بودند که این محدودیت آنان را از دست‌رسی به سایت‌های علمی و تکنولوژی نوین باز می‌دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: