خبرگزاری فرانسه گزارش داده که سازمان ملل متحد معافیت سفر دو مقام امارت اسلامی را تمدید نکرده است. عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سعیداحمد شهیدخیل، معاون سرپرست وزارت معارف، ممنوع‌السفر شده‌اند.

به نقل از گزارش، مدت معافیت سفر ۱۵ مقام‌ امارت اسلامی که روز گذشته (دوشنبه، سی‌ام جوزا)، پایان یافت، برای ۱۳ تن از این مقام‌ها به دست‌کم دو ماه تمدید شده است، اما مقام‌های وزارت‌های معارف و تحصیلات به‌دلیل وضع محدودیت‌ها بر آموزش دختران، از سفر منع شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دیپلمات‌ها به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که پس از گفت‌وگوهای دشوار، کمیتۀ سازمان ملل متحد برای نظارت از تحریم‌ها بر امارت اسلامی، معافیت سفر ۱۳ مقام امارت اسلامی را به مدت ۶۰ روز تمدید کرده است.

در گزارش آمده است که برخی کشورها به‌دلیل وخامت حقوق زنان، طرف‌دار لغو تمام معافیت‌های سفر بودند؛ اما برخی دیگر مخالفت کردند. براساس این توافق‌نامه، معافیت به‌طور خودکار برای ۱۳ مقام امارت اسلامی برای ماه سوم تمدید خواهد شد؛ در صورتی ‌که یکی از اعضای شورا اعتراض نکند.

تحریم‌هایی که بر سفر مقام‌های امارت اسلامی در سال ۱۹۹۹ وضع شده بود، از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحدۀ آمریکا، در سال ۲۰۱۹ برای شرکت شماری از این مقام‌ها در گفت‌گوهای صلح، برداشته شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با پایان‌یافتن مدت این معافیت، دیدبان حقوق بشر به‌دلیل بدترشدن وضعیت حقوق‌بشری در افغانستان به‌ویژه زنان و دختران، خواهان ادامۀ ممنوعیت بر سفر مقام‌های امارت اسلامی شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: