دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، می‌گوید که زنان در افغانستان، خواستار فراهم‌شدن زمینه‌ی گفت‌وگو میان آن‌ها و امارت اسلامی استند.

یوناما، روز گذشته -جمعه، ۲۷ عقرب- با نشر گزارشی، گفته که به‌ مناسبت روز جهانی باز و بر اساس قطع‌نامه‌ی ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد، گردهم‌آیی‌هایی را با حضور زنان در شماری از ولایت‌های افغانستان راه‌اندازی کرده است.

در گزارش یوناما آمده، با زنانی که در این گردهم‌آیی‌ها اشتراک کرده اند، در باره‌ی نیاز حتمی برای مشارکت معنادار شان در تصمیم‌گیری، نگه‌بانی در برابر خشونت، دست‌رسی به آموزش‌، کار و عدالت، گفت‌وگو کرده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مارکس پوتزل، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، در برنامه‌ای در کابل، گفته است که سازمان ملل متحد، همواره تعهدات افغانستان در کنوانسیون‌های حقوق بشر و حقوق زنان را به مقام‌های امارت اسلامی یادآوری می‌کند.

یوناما، می‌گوید که زنان در کابل، از سازمان ملل متحد خواستند که زمینه‌ی گفت‌وگو میان آن‌ها و امارت اسلامی را فراهم کرده و به بازگرداندن حقوق ابتدایی شان، افزایش فرصت‌های اقتصادی و آموزشی و حفظ دست‌آوردهای زنان کمک کند.

در گزارش یوناما آمده است که گفت‌وگوهای اخیر زنان، فهرستی از توصیه‌ها به جامعه‌ی جهانی، امارت اسلامی و خود زنان را در پی داشته است.

زنان از سازمان ملل و جامعه‌ی بین‌المللی خواسته اند تا سازوکار ارتباطی‌ای را ایجاد کند که به زنان اجازه دهد، مسئله‌های شان را با مقام‌های امارت اسلامی در میان بگذارند.

زنان در هرات، گفته اند که اکنون، تبعیض جنسیتی در برابر زنان و حذف آن‌ها از سازوکارهای تصمیم‌گیری، به گونه‌ی سیستماتیک عملی می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

زنا در کندز، از امارت اسلامی خواسته ‌اند تا دیگر کشورهای اسلامی را که دست‌رسی به آموزش برای زنان و دختران در همه رده‌های سنی را فراهم می‌کنند، الگوی خود قرار بدهند.

با بازگشت امارت اسلامی به قدرت، محدودیت‌هایی روی زندگی زنان در افغانستان وضع شده و بخشی از حقوق اجتماعی شان از آن‌ها گرفته شده است.

در بیش‌تر از یک سال گذشته، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، از رفتن به مکتب بازمانده اند.

هم‌چنان، از چندی به این سو، وزارت امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، ورود زنان به پارک‌های تفریحی و ورزش‌گاه‌ها را ممنوع کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: