دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از وزارت امور داخلۀ امارت اسلامی افغانستان خواسته است که دربارۀ ادعای بازداشت دو زن معترض توسط نیروهای امارت اسلامی در کابل، فوری اطلاعات ارائه کند.

یوناما امروز در فیس‌بوکش نوشته که طی ۲۴ ساعت گذشته از بازداشت دو زن معترض در کابل گزارش شده است. این نهاد هم‌چنان بار دیگر خواستار رهایی تمامی فعالان زن شده‌ است. این در حالی‌ست که گزارش شده است نیروهای امارت اسلامی امروز زهرا محمدی و دی‌روز مرسل عیار را در کابل بازداشت کرده‌اند.

هدا خموش، از فعالان زنان معترض و بانویی که به نماینده‌گی از زنان افغانستان در نشست اسلو شرکت کرده بود، در فیس‌بوک خود از بازداشت زهرا محمدی خبر داده و نوشته است: «دیشب مرسل را ربودند، امروز زهرا محمدی را از محل کارش اختطاف کردند و فردا شاید بقیه را اختطاف کنند.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به‌ گفتۀ بانو خموش، امارت اسلامی دختران معترض و صدها زن دیگر را در جایی به‌نام قطعۀ «هامورک» نگه‌داری می‌کنند. او گفته است که امارت اسلامی در نشست‌های بیرونی تلاش می‌کند «یک چهرۀ خوب» از خود نشان بدهد تا پول‌های منجمدشده را به‌دست بیاورد.

براساس گزارش‌ها، نیروهای امارت اسلامی روز گذشته مرسل عیار، عضوی از زنان معترض را که گفته می‌شود روزنامه‌نگار هم بوده، بازداشت کرده‌اند.

پیش از این، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، دو تن دیگر از زنان معترض در کابل نیز گفته می‌شود که توسط نیروهای امارت اسلامی بازداشت شده‌اند. تاکنون از سرنوشت این زنان خبری نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مقام‌های امارت اسلامی هنوز دربارۀ بازداشت مرسل عیار و زهرا محمدی چیزی نگفته؛ اما بازداشت تمنا و پروانه را تأیید نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: