دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، تازه‎‌ترین گزارشش در پیوند به حقوق‌ بشر در افغانستان از زمان روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی در این کشور را، امروز (چهارشنبه، بیست‌ونهم سرطان) پخش کرد.

براساس این گزارش، از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ میلادی، ۲۱۰۶ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. از این میان، ۷۰۰ غیرنظامی در نتیجۀ روی‌دادهای ضد امنیتی کشته و ۱۴۰۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

یوناما بیش‌تر این تلفات را به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نسبت داده است. در گزارش آمده است: «اکثر تلفات افراد ملکی به حملات هدفمند گروه مسلح دولت خودخواندۀ اسلامی در عراق و شام_ولایت خراسان، علیه اقلیت‌های قومی  و مذهبی در مکان‌هایی که آن‌ها به مکتب می‌روند، عبادت می‌کنند و به  زنده‌گی روزمرۀ خود می‌پردازند، نسبت داده شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در گزارش به نقل از مارکس پوتزل، سرپرست و معاون نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، آمده است: «زمان آن فرا رسیده است  که همه افغان‌ها بتوانند پس از ۲۰ سال درگیری مسلحانه در صلح زنده‌گی کنند و زنده‌گی خود را از نو بسازند. نظارت ما نشان می‌دهد که با وجود بهبود وضعیت امنیتی از ۱۵ آگست، مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران، از داشتن حقوق کامل انسانی خود محروم هستند.»

یافته‌های یوناما نشان می‌دهد که نیروهای امارت اسلامی در این مدت، ۱۶۰ مورد قتل، ۱۷۸ بازداشت خودسرانه، ۲۳ مورد بازداشت غیرقانونی و ۵۶ مورد شکنجه و بدرفتاری با نظامیان پیشین افغانستان را مرتکب شده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که نیروهای امارت اسلامی از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ میلادی ۵۹ مورد قتل فراقانونی، ۲۲ مورد بازداشت خودسرانه و ۷ مورد شکنجه و بدرفتاری با افراد وابسته به داعش را مرتکب شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یوناما هم‌چنان گفته است که نیروهای امارت اسلامی در این مدت، ۱۸ قتل فراقانونی، ۵۴ مورد شکنجه و بدرفتاری، ۱۱۳ مورد بازداشت خودسرانه و ۲۳ مورد بازداشت فراقانونی افراد متهم به ارتباط با جبهۀ مقاومت ملی را انجام داده‌اند.

در گزارش نوشته شده است که نیروهای امارت اسلامی در مدت یادشده ۲۱۷ مورد عملی را مرتکب شده‌اند که یوناما از آن به‌عنوان «مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» نام‌ برده است.

مقام‌های امارت اسلامی هنوز در واکنش به این گزارش چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: