سازمان ملل متحد، از پایان کار سفر چهار روزه‌ی هیئتی از این سازمان به افغانستان خبر داده است. این سازمان، جمعه‌شب، ۳۰ جدی، در بیانیها‌ی گفته است که آمنه محمد، معاون دبیرکل، سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان و خالد خیاری، دست‌یار دبیرکل این سازمان در ترکیب یک هیئت عالی‌رتبه به افغانستان آمده بودند.

سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد، در این بیانیه گفته است که آن چه در افغانستان رخ می‌دهد، یک بحران شدید حقوق‌ زنان و زنگ خطری برای جامعه‌ی جهانی است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

هیئت سازمان ملل، هشدارهای این سازمان در پیوند به منع آموزش و کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی را، به امارت اسلامی رسانده است.

آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است: «به امارت اسلامی پیام بسیار واضح داشته‌ایم که محدودیت‌های شان، زنان را در خانه‌ها محبوس، حقوق ‌شان را نقض و جامعه را از خدمات آنان محروم می‌کند.»

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، افزوده که اکنون افغانستان خود را در میان یک بحران انسانی وحشت‌ناک و به‌ عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای روی زمین در برابر تغییرات اقلیمی، منزوی‌ کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سازمان ملل متحد خواستار فشار فوری بر امارت اسلامی، تشدید تلاش‌ها برای انعکاس فوریت بحران زنان افغان و واکنش یک‌پارچه‌ی جهان در برابر امارت اسلامی شده و تأکید کرده که با برگزاری کنفرانس بین‌المللی زنان و دختران جهان اسلام، در ماه مارچ سال روان موافقت شده است.

سفر هیئت سازمان ملل متحد به افغانستان پس از بازداشتن زنان از کار در نهادهای غیردولتی و تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور انجام شده است. این اقدامات امارت اسلامی، واکنش‌ها و محکومیت‌های‌ گسترده‌ی جهانی را به دنبال داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: