دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، دوشنبه‌شب، ۱۲ جدی، با پخش خبرنامه‌ای در صفحه‌ی فیسبوکش از دیدار مارکس پوتزل، معاون نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان با سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله، خبر داده است.

یوناما نوشته که این دیدار روز دوشنبه، ۱۲ جدی، انجام شده و در آن، معاون نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، درخواست جامعه‌ی جهانی در باره‌‌ی رفع ممنوعیت‌های کار و تحصیل برای زنان و دختران را با سراج‌الدین حقانی شریک کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

یوناما گفته است که ممنوعیت کار زنان امدادرسان افغان، بحران انسانی را عمیق‌تر خواهد کرد. در خبرنامه آمده است: «ممنوعیت کار زنان امدادرسان افغان، بحران انسانی را عمیق‌تر خواهد کرد و سبب بدبختی اقتصادی بیش‌تر و انزوای بیش‌تر افغانستان خواهد شد.»

در همین حال، وزارت امور داخله نیز، با پخش خبرنامه‌ای از دیدار سراج‌الدین حقانی با مارکس پوتزل و هیئت هم‌راهش خبر داده است. سراج‌الدین حقانی در این دیدار گفته است که رهبری امارت اسلامی برای خیر و رفاه مردم فکر می‌کند و به آن متعهد است.

سرپرست وزارت امور داخله، تأکید کرده است: «تلاش‌ها برای حل مشکلات جریان دارد، کار روی یک راه‌حل معقول و دایمی جریان دارد؛ به گونه‌ای که با فرهنگ مردم ما و احکام شرعی مطابقت داشته باشد.»

از سویی هم، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، با پخش خبرنامه‌ای در فیسبوکش از دیدار خود با مارکس پوتزل خبر داده و نوشته است که در این دیدار، ضمن این که در باره‌ی اوضاع جاری افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفته است، هر دو جانب بر بازگشایی عاجل دروازه‌های مرکزهای آموزشی و تحصیلی به روی دختران و بازگشت دوباره‌ی زنان به کار تأکید کرده اند.

رییس‌جمهور پیشین افغانستان، هم‌چنان برای تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور، آغاز گفتمان ملی را یک امر مهم و حیاتی خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

گفتنی است که امارت اسلامی اخیراً طی دو فرمان جداگانه آموزش دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌‌های کشور و کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را، تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام کرده است.

ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است و تا کنون چندین سازمان بین‌المللی فعالیت شان در افغانستان را متوقف کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: