نهاد سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و قدرت‌بخشیدن به زنان موسوم به زنان سازمان ملل متحد، ناوقت شب گذشته در تویترش نوشته است که فعالیت ۸۶ درصد سازمان‌های انسان‌دوستانه که زیر رهبری زنان و بر وضعیت این قشر متمرکز بودند، پس از فرمان امارت اسلامی مبنی توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی، متوقف یا محدود شده است.

زنان سازمان ملل متحد، از ۱۵۱ سازمان ارائه‌دهنده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه که بیش‌تر زیر رهبری یا متمرکز بر زنان بودند، نظرسنجی کرده است. این نهاد گفته‌ است که ممنوعیت کار زنان در نهادهای غیردولتی، پیامدهای بدی بر دست‌رسی زنان به کمک دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

زنان سازمان ملل متحد، تأکید کرده است که ۸۶ درصد از ۱۵۱ سازمان زیر رهبری زنان یا تمرکز بر زنان، فعالیت خود را متوقف یا محدود کرده ‌اند.

این در حالی است که وزارت اقتصاد روز شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان را، متوقف کرد. این تصمیم امارت اسلامی، واکنش‌های گسترده‌ی ملی و بین‌المللی را به هم‌راه داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

گفتنی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به تازگی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفته که فرمان ممنوعیت کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان، برای «حفظ عزت و عفت» زنان صادر شده است و این فرمان بر تمام نهادهای غیردولتی از جمله سازمان ملل متحد هم تطبیق می‌شود.

آقای مجاهد افزوده که حکومت امارت اسلامی به این نتیجه رسیده است که زنان به هیچ صورت نباید در مؤسسه‌ها کار کنند. او تأکید کرده است: «چون این مؤسسات تحت کنترل امارت نیست، خطر برای زنان زیاد است و گزارش‌های خطرناکی هم به ما رسیده است.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: