وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا با ابراز نگرانی از تصمیم امارت اسلامی دربارۀ منع پخش برنامه‌های تلویزیونی رسانه‌های بین‌المللی در افغانستان، از حکومت سرپرست خواسته است که حمله به حقوق شهروندان افغانستان را متوقف کند.

این وزارت با پخش بیانیه‌یی گفته است که ایالات متحده و جامعۀ بین‌المللی اقدامات امارت اسلامی را از نزدیک زیر نظر دارند. در بیانیه تأکید شده است که افزون بر سیاست رسانه‌یی جدید محدودکنندۀ امارت اسلامی، تصمیم حکومت مبنی بر بستن مکتب‌های دخترانه، افغانستان را در مسیر اشتباهی حرکت می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ وزارت خارجۀ آمریکا، ترکیبی از اقدامات امارت اسلامی نشان می‌دهد که این حکومت به تعهداتی که به شهروندان افغانستان و جامعۀ جهانی داده‌ است، پابند نیست.

در بیانیه‌ هم‌چنان تصریح شده است که آموزش و آزادی بیان، ارزش‌ها یا امتیازات غربی نیستند؛ بلکه حقوق‌ بشر و برای یک جامعۀ صلح‌آمیز و مرفۀ افغانستان ضروری‌‌ست و خود امارت اسلامی نیز ادعا دارد که آن‌را می‌خواهد.

در همین حال، این مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان، نیز در توییترش نوشته که از ممنوعیت پخش برنامه‌های صدای آمریکا، بی‌بی‌سی و دویچه وله در افغانستان از سوی امارت اسلامی بسیار نگران است.

او افزوده که امارت اسلامی به پشتی‌بانی از قوانین رسانه‌یی موجود تعهد کرده‌ است و باید به رسانه‌های افغانستان اجازه دهند تا برنامه‌های مورد علاقۀشان را پخش کنند. کاردار سفارت آمریکا از امارت اسلامی خواسته است که به آزادی بیان احترام بگذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

امارت اسلامی به تازه‌گی پخش برنامه‌های تلویزیونی رسانه‌های بین‌المللی از طریق رسانه‌های محلی افغانستان را ممنوع کرده است. عبدالحق حماد، مسئول نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ به سلام‌وطندار دلیل این اقدام را رعایت‌نشدن فرهنگ افغانی و اسلامی کشور از سوی این رسانه‌ها خواند. او گفت که امارت اسلامی با محتوای برنامه‌های رسانه‌های بین‌المللی مشکلی ندارد، اما در برنامه‌های تلویزیونی باید فرهنگ افغانی و اسلامی رعایت شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: