وزارت دفاع آمریکا یا پنتاگون، در گزارشی گفته که این کشور  پس از خروج از افغانستان، به ارزش هفت میلیارد دالر تجهیزات نظامی که به دولت پیشین کمک کرده بود، را جا گذاشته است.

شبکۀ خبری سی‌ان‌ان که نسخه‌یی از این گزارش را به‌دست آورده، نوشته است این تجهیزات اکنون در افغانستان در کنترل امارت اسلامی قرار دارد و وزارت دفاع هیچ برنامه‌یی برای بازگشت به افغانستان برای بازیابی یا انهدام این تجهیزات ندارد.

براساس این گزارش، آمریکا از سال ۲۰۰۵ تا آگست ۲۰۲۱ در مجموع ۱۸.۶ میلیارد دالر تجهیزات به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان کمک کرده بود که از این جمله، تجهیزات به ارزش ۷.۱۲ میلیارد دالر پس از تکمیل خروج نیروهای این کشور در ۳۰ آگست ۲۰۲۱ در افغانستان باقی مانده است. این تجهیزات شامل هواپیما، وسایط نظامی، دستگاه‌های مخابره و سلاح‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در گزارش آمده است که بسیاری از این تجهیزات باقی‌مانده در افغانستان نگهداری و ترمیم و تعمیر تخصصی نیاز دارند که پیش از این شرکت‌های قراردادی‌ وزارت دفاع آمریکا در قالب دانش فنی و پشتی‌بانی به نیروهای افغانستان ارائه می‌کردند.

پنتاگون گفته است که آمریکا به ارزش ۹۲۳.۳ میلیون دالر هواپیما در افغانستان جا گذاشته است. به نقل از گزارش، این کشور پیش از پایان خروج، ۷۸ فروند هواپیما را به دولت افغانستان در میدان بین‌المللی حامد کرزی در کابل باقی گذاشت که غیرقابل استفاده شده بودند.

هم‌چنان در این گزارش آمده است که از مجموع ۹۶ هزار واسطۀ نظامی که ایالات متحده به نیروهای افغانستان داده بود، بیش از ۴۰ هزار از جمله ۱۲ هزار هاموی نظامی، در افغانستان جا مانده که روشن نیست چه شمار آن قابل استفاده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وزارت دفاع آمریکا افزوده است که از مجموع ۴۲۷ هزار و ۳۰۰ سلاحی که ایالات متحده به نیروهای افغانستان داده بود بیش از ۳۰۰ هزار سلاح در زمان خروج در افغانستان باقی مانده‌ است. به همین ترتیب تمامی تجهیزات ارتباطی و دستگاه‌های مخابره که ایالات متحده به نیروهای افغانستان داده بود، با خروج آن کشور در افغانستان باقی مانده است.

این گزارش پس از آن از سوی وزارت دفاع آمریکا پخش شده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا ادعا کرده بود تجهیزات نظامی این کشور به ارزش ۸۰ میلیارد دالر در افغانستان جا مانده است. او افزوده بود که برای بازپس‌گیری این تجهیزات ممکن است آمریکا به افغانستان بازگردد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: