شهروندان ترکیه از ۰۸:۰۰ بامداد امروز (یک‌شنبه، ۲۴ ثور) پای صندوق‌های رأی رفتند تا حکومت آینده‌ی شان را انتخاب کنند؛ سهم‌گرفتن در انتخاباتی که گفته می‌شود مهم‌ترین انتخابات ترکیه‌ی معاصر است.

در این انتخابات، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور کنونی ترکیه با کمال قیلیچدار اوغلو، رهبر اپوزیسیون ترکیه،‌ رقابت می‌کند و نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نیز، حاکی از رقابت تنگاتنگ این دو برای کسب کرسی ریاست‌جمهوری ترکیه برای پنج سال آینده است.

انتخابات ترکیه با ۸۵ میلیون جمعیت که ۶۴ میلیون آن واجد شرایط رأی‌دهی استند، برای منطقه و جهان مهم است و در این میان، سرنوشت هزاران شهروند افغانستان که به گونه‌ی قانونی و غیرقانونی در این کشور به سر می‌برند نیز، به تصمیم حکومت پیش رو بستگی دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

احسان‌الله رحیم‌اوغلو، یکی از شهروندان افغانستان در ترکیه، می‌گوید: «این انتخابات نه ‌تنها برای مهاجران افغانستانی، بل که به تمامی تقریبأ هشت میلیون مهاجر یکه در ترکیه زندگی می‌کنند، مهم و تأثیرگزار است؛ چون که، یکی از طرف‌های انتخابات وعده‌هایی هم در کمپاین‌های انتخاباتی خود در مورد بازگرداندن مهاجران به کشورهای شان داده ‌است.»

مهاجران افغان در ترکیه از آن جا نگران سرنوشت شان استند که روند اخراج مهاجران افغان از این کشور، در ماه‌های گذشته شدت گرفته است.

شماری از مهاجران افغان در ترکیه، با ابراز نگرانی از تداوم اخراج اجباری مهاجران، انتظار دارند که حکومت برآمده از انتخابات کنونی ترکیه، برای بهبود وضعیت مهاجران توجه جدی‌ای داشته باشد.

شاداب ژکفر، مهاجر افغان در ترکیه، می‌گوید: «توقعات ما این است که فرایند این انتخابات، حکومتی باشد که به مهاجرین توجه کند، تا بیش‌تر از این، مهاجرین بی‌سرنوشت نباشند.»

عزت‌الله سادات، شهروند افغانستان و یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی ترکیه، می‌گوید که در صورت راه‌یافتن به پارلمان این کشور، کوشش می‌کند به حل مشکلات مهاجران افغان بپردازد. او، با اشاره به این که شهروندان افغانستان در ترکیه، مشکلات زیادی دارند که به زمان کوتاه نمی‌شود به همه‌ی آن‌‌ها رسیدگی کرد، به سلام‌وطندار می‌گوید که با راه‌یافتن به پارلمان ترکیه، «اولین کاری که می‌کنم، اعتبار افغان‌ها را دوباره احیا می‌کنم؛ دوم به مشکل دست‌رسی به خدمات صحی ‌شان رسیدگی خواهم کرد و همین گونه تلاش خواهد کردم تا اطفال افغان که فعلاً در کشوری مثل ترکیه به دلیل نداشتن اسناد مهاجرت، از رفتن به مکتب محروم استند، دروازه‌ی مکاتب را به روی شان باز کنم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

دو طرف اصلی در انتخابات ترکیه، برنامه‌های متفاوتی برای سیاست خارجی این کشور دارند که روی روابط با افغانستان نیز اثرگذار است.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «اگر اردوغان دوباره موفق شود که انتخابات را ببرد، روابط افغانستان و ترکیه به همین شکل فعلی باقی می‌ماند و مخالفش موفق شود امکان زیاد است که دورتر شود از شرایط فعلی در افغانستان اما بازهم یک توجه می‌داشته باشد.»

آخرین مهلت رأی‌دهی در انتخابات ترکیه، ۰۵:۰۰ عصر به وقت محلی به پایان رسید و با شماری ۸۴ درصد آرا، اردوغان با به‌دست‌آوردن ۵۰,۲۰ درصد آرا، صدرنشین است. مهم‌ترین رقیب او، کمال قیلیچدار اوغلو، با به‌دست‌آوردن  ۴۴,۰۲درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد.

برای برنده‌شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، یکی از نامزدان باید بیش‌تر از ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: