از روز گذشته به این سو، یک نوار تصویری در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که در آن، شماری از مهاجران افغان در ترکیه به چشم می‌خورند که در حالت برهنه روی یخ خوابانده شده اند و شکنجه می‌شوند.

کنشکا، یک تن از مهاجران افغان در ترکیه، می‌گوید که مهاجران افغان در این کشور، بیش‌تر با خشونت‌های روانی و فیزیکی روبه‌رو اند.

او می‌‌افزاید: «مهاجران افغان در ترکیه بیش‌تر شکنجه و لت‌وکوب و حتا در بعضی موارد در مرزها با گلوله کشته می‌شوند و نیز، زمینه‌ی کار برای شان فراهم نیست و اگر زمینه‌ی کار هم برای شان فراهم شود، کارفرما پول شان را پرداخت نمی‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از مهاجران افغان در ترکیه، با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران در این کشور، می‌گویند که سازمان ملل متحد باید روند اخراج مهاجران افغان را متوقف کند.

فیصل نظامی، یک تن دیگر از مهاجران افغان در ترکیه، نیز می‌گوید: «پلیس در شهرهای ترکیه در حال دست‌گیری مهاجران افغان است و مهاجران را دست‌گیر و از ترکیه اخراج می‌کند. ما از سازمان ملل متحد می‌خواهیم که این روند را متوقف کند.»

با این حال، مسئولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، از برگزاری نشست دوجانبه میان نمایندگان افغانستان و ترکیه برای رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در این کشور، در آینده‌ی نزدیک خبر می‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدارسلاح خروتی، معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید: «برای رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در ترکیه، در آینده‌ی نزدیک یک نشست مشترک دوجانبه میان نمایندگان افغانستان و ترکیه برگزار خواهد شد.»

بر اساس معلومات این وزارت، در چند سال گذشته، بیش از هفت میلیون شهروند افغانستان به کشورهای منطقه مهاجر شده و در شماری از موارد، این مهاجران از خدمات اولیه‌ی زندگی محروم بوده اند. گفتنی است که ایران نیز، سند اقامت یک میلیون مهاجر افغان را تا پایان ماه جدی تمدید کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: