کابل برای بار نخست قرار است میزبان یک نشست دیپلماتیک مهم منطقه‌ای در باره‌ی افغانستان باشد. تا این جای کار که مسئله‌ی افغانستان در نشست‌های بیرون‌مرزی محور بحث‌ها بود؛ اما حالا کابل برخلاف این روال، از نشستی میزبانی می‌کند که محور بحث خود افغانستان خواهد بود.

این نشست قرار است فردا (دوشنبه، ۹ دلو)، با حضور نمایندگان برخی از کشورها در چارچوب گروه تماس منطقه‌ای برگزار شود. هرچند وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی تا کنون در باره‌ی این نشست جزئیاتی ارائه نکرده؛ اما سفارت افغانستان در بیجینگ، پایتخت چین، با پخش خبرنامه‌ای در حساب کاربری اکس پیرامون این نشست و روز مشخص آن سخن گفته است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدزلمی افغانیار پوپل، آگاه مسائل سیاسی، در باره‌ی این نشست چنین می‌گوید: «در این نشست که قرار است در کابل برگزار شود، تمام کشورهایی که اشتراک می‌کنند، می‌توانند نگرانی‌های خود را به امارت اسلامی مستقیماً ارائه کنند و به آن راه‌حلی پیدا شود.»

نجیب‌الرحمان شمال، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید: «با ادامه‌ی وضعیت کنونی با سیاست‌های حکومت کنونی، تدویر این نشست‌ها بیش‌تر به نفع کشورها خواهد بود. بنابراین امیدوار هستیم که تغییرات لازم بنابر پیشنهاد مردم افغانستان در تمام ساختار به وجود بیاید.»

پیش از این، سیدرسول موسوی، مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه‌ی ایران، با اعلام برگزاری این نشست گفته بود که این نشست «نشان‌دهنده‌ی توجه ویژه‌ی همسایگان افغانستان به صلح، ثبات و رفاه مردم افغانستان و امنیت در منطقه است.»

با این همه، شماری از آگاهان نتیجه‌دهی این نشست را نیازمند وجود یک کارشیوه‌ی سازنده و رویکرد صادقانه‌ی کشورهای منطقه، نسبت به افغانستان عنوان می‌کنند.

محمود اضطرابی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «میزان تأثیرگذاری این نشست‌ها بستگی دارد به کارشیوه‌ای که کشورها روی دست می‌گیرند. اما اگر این کشورها پیرامون افغانستان تحت نام موضوع افغانستان دنبال منافع خود شان باشند، تأثیرات این نشست را کم می‌سازد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیدروح‌الله هاشمی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل، نیز در این باره می‌گوید: «در این نشست ممکن روی تشکیل حکومت فراگیر، رعایت حقوق بشر و بازشدن دروازه‌های مکتب‌ها و پوهنتون‌ها/دانش‌گاه‌ها به روی دختران بحث شود و در صورت پذیرش این تعهدات و موارد از سوی امارت اسلامی، می‌تواند زمینه‌ی به‌رسمیت‌شناسی این حکومت را فراهم بکند.»

گفتنی است که گروه تماس منطقه‌ای برای حل مسئله‌ی افغانستان به تلاش جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: