کابل، پایتخت کشور امروز (چهارشنبه‌، بیست‌ودوم دلو/بهمن) در کم‌تر از یک ساعت گواه سه انفجار ماین بود.

فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که در نتیجۀ انفجارهای امروز در کابل دست‌کم ۲ تن کشته شده و ۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که انفجار نخست حوالی ساعت ۸:۱۲ دقیقۀ صبح امروز در قلعۀ عبدالعلی، از مربوطات ولسوالی پغمان روی داده‌ است. به گفتۀ او، در این انفجار یک رنجر پولیس هدف انفجار ماین قرار گرفته؛ اما تلفاتی نداشته است.

فرامرز می‌افزاید، انفجار دومی حوالی ساعت ۸:۳۸ دقیقه در ساحۀ قوای مرکز، از مربوطات ناحیۀ دوم شهر کابل رخ داده است. به گفتۀ او، در این انفجار یک موتر نوع فورتینر هدف انفجار ماین قرار گرفته و ۴ زخمی برجای گذاشته است.

گفته می‌شود یکی از زخمیان انفجار دومی در شهر کابل توریالی مجیدی، رئیس انکشاف مهارت‌های وزارت کار و امور اجتماعی است.

توریالی مجیدی، رئیس انکشاف مهارت‌های وزارت کار و امور اجتماعی که در انفجار دومی امروز در کابل زخم برداشته است.

سخنگوی فرماندهی پولیس کابل هم‌چنان می‌گوید که انفجار سومی حوالی ساعت ۸:۵۵ دقیقۀ صبح امروز در نزدیکی چهارراهی بره‌کی روی داده است. به گفتۀ او، در این انفجار یک موتر نوع لندکروزر هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

فرامرز می‌افزاید که در نتیجۀ این انفجار ۲ تن کشته شده‌اند و یک تن زخمی شده است. او جزئیات بیش‌تر در مورد این انفجارها نداده است.

تصویر از انفجار سوم

اما گواهان روی‌داد می‌گویند که در انفجار سومی سه تن کشته شده‌اند.

با این حال، محمدمسعود اندرابی، وزیر داخله که پس از کشته‌شدن محمدزی کوچی، آمر حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل به این حوزه رفته، کشته‌شدن آقای کوچی و یک نگه‌بانش را در سومین انفجار امروز تأیید کرده است.

محمدزی کوچی، آمر حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل در انفجار سومی کشته شد

آقای اندرابی می‌گوید: «امروز سمونوال محمدزی کوچی، آمر حوزۀ پنجم امنیتی پولیس شهر کابل با یک محافظش در راه خدمت‌گذاری و انجام رسالت دینی و ملی خویش جام شهادت نوشید. سمونوال کوچی یکی از افسران شجاع نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان بود که شب و روز به‌خاطر آرامش مردم شهر کابل به‌ویژه باشنده‌گان ناحیۀ پنجم تلاش می‌کرد. برای شهدا جنت برین استدعا دارم و برای بازمانده‌گان صبر جمیل.»

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری هم در فیس‌بوک خود کشته‌شدن آقای کوچی را تأیید کرده و عهد بسته است که انتقام او را خواهد گرفت. آقای صالح، طالبان را مسئول این روی‌داد خوانده است.

آمر حوزۀ پنجم امنیتی با یک نگه‌بانش در این انفجار کشته شدند.

گفته می‌شود که آقای کوچی از جلسۀ شش‌ونیم امنیتی برآمده و در راه برگشت به دفتر کارش، هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

در همین حال، آگاهان نظامی به این باور اند که تیم امنیتی مبتکر در کشور وجود ندارد؛ از این رو، وضعیت امنیتی روز به روز بدتر می‌شود.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی به این باور است که با راه انداختن یک کمپاین سراسری امنیتی می‌توان وضعیت کابل را بهبود بخشید. آقای امرخیل می‌گوید، پولیس کابل باید تمام شهروندان، خانه‌های مسکونی، مغازه‌ها و تمام شهر کابل را بازرسی کند و به مردم هدایت داده شود که در مورد همسایه‌ها و کسانی که تازه در یک منطقه کوچ می‌کنند، معلومات گردآوری کنند تا این‌گونه فرد عادی و تروریست از هم‌دیگر تفکیک شود.

فریده بیگزاد، نمایندۀ مردم بادغیس در مجلس نماینده‌گان می‌گوید که در یک هفتۀ گذشته ۲۰ تن از نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی کشته شده‌اند. به گفتۀ بانو بیگزاد، وضعیت امنیتی در همۀ ولایت‌های کشور خراب است و مردم ناآرام‌اند.

نزدیک به سه ماه است که مسئولیت امنیت شهر کابل را تیم شش‌ونیم به ریاست امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری بردوش گرفته است، اما وضعیت روز به روز خراب‌تر می‌شود و کابلیان هر روزشان را با صدای انفجار آغاز می‌کنند.

این در حالی‌ست که روز گذشته چهار کارمند وزارت احیا و انکشاف دهات در نتیجۀ تیراندازی تفنگ‌داران ناشناس در شهر کابل ترور شدند.

در ماه‌های اخیر ترورهای هدف‌مند و انفجار ماین‌های مغناطیسی در کشور، به‌ویژه شهرهای بزرگ افزایش یافته است. گزارش تازۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر از تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد که هم‌چو روی‌دادها عامل بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان بوده‌اند.

مسئولیت بیش‌تر این روی‌دادها را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است؛ اما دولت، طالبان را مسئول همۀ این‌گونه روی‌دادها می‌خواند. گروه طالبان اما دست‌داشتن در بیش‌تر این روی‌دادها را رد کرده و گفته است، کسانی مسئول این روی‌دادها هستند که می‌خواهند روند صلح را مختل کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: