Asset 1SWN

دو قاضی زن از سوی مردان مسلح در کابل ترور شدند

Qazi

دادگاه عالی تأیید می‌کند که دو قاضی زن صبح امروز (یک‌شنبه، ۲۸ جدی/دی) در حملۀ افراد مسلح ناشناس در شهر کابل ترور شده‌اند. احمد فهیم قویم، رئیس مطالعات حقوقی- قضایی و سخنگوی دادگاه عالی، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این حمله دو قاضی زن کشته شده‌اند و راننده‌شان زخم برداشته است.

فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که افراد مسلح ناشناس دو زن را در شهر کابل ترور کرده‌اند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز در سرک دهم قلعۀ فتح‌الله از مربوطات ناحیۀ دهم شهر کابل رخ داده است. به گفتۀ او، یک تن دیگر در این رویداد زخم برداشته است.

اما پولیس کابل در بارۀ هویت قربانیان این رویداد جزییاتی بیشتری ارایه نکرده است.

 هنوز هیچ فرد یا گروهی به شمول طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

در ماه‌های اخیر انفجار ماین‌های مغناطیسی و ترورهای هدفمند در کابل و شماری از ولایت‌های کشور به گونۀ چشم‌گیری افزایش یافته است.

در نتیجۀ این انفجارها و ترور‌های هدفمند ۵ خبرنگار چندین دادستان، مدافعان حقوق‌بشر و یک فعال عرصۀ حقوق زنان کشته شده‌اند و حکومت تاکنون در بارۀ چه‌گونه‌گی این قتل‌ها به مردم و رسانه‌هاهیچ جزییاتی نداده ‌است.

با آن‌که مسئولان امنیتی طالبان را مسئول انجام این رویدادها می‌خوانند، اما طالبان دست‌داشتن در این رویدادها را رد کرده‌اند.

واکنش‌ها به این رویداد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور این رویداد را نکوهش کرده است.

آقای غنی این رویداد را تروریستی خوانده و گفته است که «حمله تروریستی از سوی گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی بالای هم‌وطنان بی‌دفاع ما و خشونت در برابر آنان، مخالف ارشادات اسلامی و روحیۀ صلح بوده و در تضاد با اجماع ملت افغانستان می‌باشد.»

در یک خبرنامۀ ارگ آمده است که رئیس‌جمهور غنی از طالبان خواسته ‌است که به آتش‌بس دایمی تن دهند.

در خبرنامه آمده است که «دولت جمهوری اسلامی افغانستان یکبار دیگر با تأکید و تکرار بر طالبان صدا می‌زند که زور، ترور، وحشت و جنایت راه حل مشکل نیست و بحران و جنگ موجود کشور را دشوار و طولانی می‌سازد، بنابراین با پذیرفتن آتش‌بس دایمی ارادۀ راستین و عملی خود را در رابطه به صلح نشان دهید.»

خبرنامه افزوده که در این حمله دو قاضی زن جان باخته‌اند و دو تن دیگر زخمی شده‌اند. آقای غنی هم‌چنان به نهادهای مربوط دستور داده است تا عاملان این رویداد را مورد پی‌گرد قرار داده و مجازات کنند.

الیسن بلیک، سفیر بریتانیا در کابل نیز حملۀ افراد مسلح ناشناس بر دو قاضی زن را در کابل نکوهش کرده و خواستار بررسی بی‌درنگ آن شده‌ است.

سفارت آمریکا در کابل نیز ترور این دو قاضی زن را نکوهش کرده است. راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل حمله بر دو قاضی زن را در شهر کابل به گروه طالبان نسبت می‌دهد.

آقای ویلسن در توییتی نوشته است: «طالبان باید بدانند که چنین اعمالی که این گروه مسئول آن است، جهان را خشم‌گین می‌کند و اگر قرار است که صلح به افغانستان بیاید، باید متوقف شود.»

او خواهان رسیده‌گی سریع به این موضوع شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام