هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، در دیدار با والیان گفته قوانینی که توسط اشخاص ساخته شده است، قابل تطبیق نیست. در بیانیه‌یی که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی پخش کرده، نوشته شده که هبت‌الله آخوندزاده روز گذشته در کندهار با والیان دیدار کرده است.

او در این دیدار افزوده است که در حکومت امارت اسلامی «فقط و فقط حکم الله قابل تطبیق است و حل تمام مشکلات براساس شریعت است و هم‌چنان تمام تصامیم مطابق به شریعت گرفته می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

با این حال، شماری از آگاهان می‌گویند که این سخنان رهبر امارت اسلامی میان مردم و حکومت فاصله ایحاد می‌کند. سلیم پی‌گیر، یک تن از آگاهان مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید که باید در همۀ مسائل جامعه نظر مردم گرفته شود. به باور او، حکومت‌هایی که نظر مردمش را نادیده بگیرد، بقا نخواهد داشت.

او می‌افزاید: «فقط و فقط فاصله میان حکومت و مردم همان‌گونه که زیاد است را زیادتر می‌سازد. ما نباید در این زمان هم‌راه مردم خود بازی کنیم.»

در همین حال، طارق فرهادی، یک تن دیگر از آگاهان مسائل سیاسی و آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواهان اجرای حکم شریعت است، در گام نخست براساس همین حکم باید مکتب‌های دخترانۀ بالاتر از صنف ششم بازگشایی شود. او سخنان رهبر امارت اسلامی را ضدونقیض عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از آگاهان دیگر، به این باور اند که امارت اسلامی باید در پی کسب رضایت مردم باشد، نه سلب آزادی مردم. مصطفی علی‌زاده، یکی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گوید که با توجه به وضعیت آشفتۀ افغانستان، امارت اسلامی نباید محدودیت‌های بیش‌تری را فراراه مردم وضع کند. به ‌گفتۀ او، محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌ها در جامعۀ افغانستان پاسخ‎‌گو نبوده ‌است.

سخنان تازۀ هبت‌الله آخوندزاده در حالی رسانه‌یی می‌شود که چندی پیش طی دستوری نیز گفته بود که انتقاد از عمل‌کرد امارت اسلامی مجازات در پی خواهد داشت. در این دستور آمده‌ است که اتهام‌های بی‌جا به مسئولان و نقد دور از واقعیت آنان، جواز شرعی ندارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: