دانش‌گاه خصوصی «غرجستان» در هم‌کاری با شماری از نهادها در شهر کابل، به بیش از هزار دانش‌آموخته از سراسر کشور، زمینه‌ی تحصیل رایگان را فراهم می‌کند.

این دانش‌گاه، با انجمن جهانی کارشناسان افغان، نهاد کلتوری اقتصاد متحرک و دارالقرآن «اسوه»، امروز (دوشنبه، ۹ اسد)، طی برنامه‌ای، تفاهم‌نامه‌ای را به هدف ایجاد زمینه‌ی تحصیل رایگان و پیش‌گیری از مهاجرت جوانان به بیرون، امضا کرده اند.

چمن‌شاه اعتمادی، رییس دانش‌گاه خصوصی غرجستان، می‌گوید که بر اساس این تفاهم‌نامه،‌ بیش از هزار دانش‌آموخته می‌توانند در یک دوره‌ی چهارساله، در پنج رشته‌ی تحصیلی از جمله حقوق، جامعه‌شناسی، کمپیوترساینس، اقتصاد و مدیریت دولتی، به تحصیل شان ادامه دهند.

به گفته‌ی او، همه جوانان از سراسر کشور، می‌توانند با سپری‌کردن کانکور، شامل این برنامه‌ی تحصیلی شوند. اعتمادی، می‌افزاید: «این بورسیه می‌تواند به جوانان  که ناامیدانه به آینده نگاه می‌کنند، انگیزه ایجاد کند. ما با استفاده از ظرفیت‌هایی که داریم، تلاش می‌کنیم زمینه‌ی تحصیل را به جوانان فراهم کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان انجمن جهانی کارشناسان افغان، فراهم‌کردن این بورسیه‌ی تحصیلی را در شرایط کنونی، گام مهمی در راستای بلند‌بردن انگیزه‌ی تحصیلی در جوانان و رشد علمی در کشور، عنوان می‌کند.

صدیق منصور انصاری، رییس این انجمن، می‌گوید: «امیدواریم این تفاهم‌نامه سبب انقلاب تحصیلی در کشور شود و در کنار نسل‌ امروز، به نسل‌های آینده هم مفید باشد. ما تلاش داریم تا سکتور خصوصی در کنار حکومت هم‌صدا شده و  زمینه‌ی آموزش جوانان را فراهم کند تا آن‌ها به جای فرار به پیش‌رفت این کشور کار کنند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مسئولان این نهادها، هم‌چنان از حکومت سرپرست می‌خواهند تا دروازه‌های مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها را به روی دختران، باز و زمینه‌ی آموزش را به آن‌ها فراهم کنند.

رییس انجمن جهانی کارشناسان افغان، می‌گوید: «از آدرس مردم افغانستان، از امارت اسلامی می‌خواهیم که بگذارند خواهران و مادران افغان در راستای علم، ترقی و پیش‌رفت کشور درس بخوانند. مردم افغانستان هیچ گاه مادران جاهل و بی‌سواد به نسل‌های خود نمی‌خواهند.»

این در حالی است که در نزدیک به دو سال پسین، شمار زیادی از دانش‌جویان به ویژه دختران، به دلیل مشکلات اقتصادی یا به فرمان مقام‌های حکومت سرپرست، از تحصیل باز مانده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: