آمریکا بستۀ کمک بشردوستانۀ جدید خود به افغانستان را اعلام کرد. وزارت خارجۀ آمریکا اعلام کرده است ۱۴۴ میلیون دالر را به‌عنوان کمک بشردوستانه به کسانی که از بحران انسانی در افغانستان آسیب دیده‌اند، کمک می‌کند.

به گفتۀ این وزارت، با اعلام این کمک‌ها، مجموع کمک‌های بشردوستانۀ آمریکا در افغانستان و پناه‌جویان افغان در منطقه در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۴۷۴ میلیون دالر می‌شود. آمریکا گفته که بیش‌تر از هر کشور دیگر به افغانستان کمک کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

طبق اعلام وزارت خارجۀ آمریکا، این کمک‌ها به‌طور مستقیم به سازمان‌های بشردوستانۀ مستقل از جمله کمیساریای عالی پناهنده‌گان سازمان ملل متحد (UNHCR)، ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، سازمان صحی جهان (WHO) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی ارایه می‌شود.

به گفتۀ وزارت خارجۀ آمریکا، کمک‌های تازه این کشور را قادر می‌سازد تا در پاسخ به نیازهای بشردوستانۀ فزایندۀ ناشی از کم‌بود مراقبت‌های بهداشتی، کووید ۱۹، خشک‌سالی، سوءتغذیه و… حفاظت از حیات، حمایت از امنیت غذایی، مراقبت‌های بهداشتی ضروری، کمک‌های زمستانی، لوجستیک و کمک‌های غذایی اضطراری را ارایه دهند.

وزارت خارجۀ آمریکا افزوده که این کمک‌ها به سود مردم افغانستان است، نه طالبان. این وزارت تأکید کرده است که طالبان را در برابر تعهداتی که در این زمینه داده‌اند، پاسخ‌گو می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آمریکا گفته که همسایه‌گان افغانستان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین میزبانان پناهنده‌گان در جهان بوده و از این کشورها خواسته است مرزهای خود را به‌روی افغان‌هایی که به‌دنبال حمایت بین‌المللی هستند، باز نگه دارند.

کمک تازۀ بشردوستانۀ آمریکا به افغانستان در حالی اعلام می‌شود که هم‌زمان با تسلط امارت اسلامی بر کشور، فقر نیز به‌ گونۀ بی‌پیشینه‌یی افزایش یافته است. براساس ارزیابی برنامۀ توسعه و بازسازی سازمان ملل متحد، افغانستان در معرض فقر جهانی قرار دارد و نرخ فقر در این کشور تا مرز ۹۷ درصد خواهد رسید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: