مسئولان در اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۱۷ جوزا) در یک نشست خبری در کابل، از امارت اسلامی می‌خواهند که مالیه‌ی خالص را برای مکتب‌های خصوصی کاهش بدهد.

غلام‌حیدر جعفری، معاون نخست اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان، می‌گوید که امارت اسلامی چهار درصد مالیه‌ی مکتب‌های خصوصی را معاف کرده است؛ اما این بسنده نیست.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او، می‌افزاید: «چهار درصد مالیه‌ی مکاتب خصوصی امسال معاف شده است. این باید برای همیشه معاف شود و نیز ۲۰ درصد مالیه‌ی خالص که از مکاتب خصوصی گرفته می‌شود، نیز باید کاهش یابد.»

مسئولان در اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان، هم‌چنان از امارت اسلامی می‌خواهند که اخذ جواز مکتب‌های خصوصی از شهرداری کابل، باید برداشته شود.

هارون رسولی، دیگر معاون اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان،‌ می‌گوید که این اتحادیه در سال روان، ۱۰ هزار بورسیه به کودکان بی‌سرپرست اختصاص داده است.

او، می‌افزاید: «در سراسر افغانستان ۱۰ هزار بورسیه‌ی آموزشی در سراسر مکتب‌ها برای کودکان بدون سرپرست اختصاص داده شده است و کودکان بدون سرپرست بعد از معرفی به اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان، شامل مکتب‌های خصوصی می‌شوند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بر بنیاد آمار اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی، در سراسر افغانستان یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز سرگرم آموزش اند و نیز در مکتب‌های خصوصی برای ۲۰۰ هزار کارمند زمینه‌ی کار فراهم شده است.

مسئولان در اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی افغانستان، هم‌چنان می‌گویند که از ۵۱۰۰ مکتب خصوصی در سراسر کشور، اکنون ۳۷۰۰ مکتب خصوصی فعالیت می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: