زمستان زودرس در ولسوالی واخان بدخشان، به کشاورزان این ولسوالی فرصت نداده است که فرآورده‌های کشاورزی‌شان را گردآوری کنند.

شماری از کشاورزان واخانی می‌گویند که زمستان زودرس به آنان فرصت نداده است که فرآورده‌های کشاورزی‌شان را گردآوری کنند و بارش برف، ممکن همۀ فرآورده‌های آنان را از بین ببرد.

باشنده‌گان ولسوالی واخان می‌گویند، اگر برف‌باری ادامه یابد، آنان نمی‌توانند فرآورده‌های کشاورزی‌شان را به‌دست بیاورند و از این‌رو با خطر کم‌بود جدی مواد غذایی در زمستان روبه‌رو خواهند شد.

یکی از باشنده‌گان ولسوالی واخان می‌گوید، تمام فرآورده‌های کشاورزان زیر برف شده است و اگر وضع جوی فرصت ندهد، کشاورزان واخانی نمی‌توانند فرآورده‌های کشاورزی‌شان را گردآوری کنند.

او به سلام‌وطندار می‌گوید که صدای‌شان را از این طریق به گوش مسئولان می‌رسانند تا به حال باشنده‌گان در دورترین نقطۀ بدخشان توجه صورت گیرد.

او می‌گوید: «در اثر برف‌باری شدید شب گذشته تمام محصولات زراعتی ما زیر برف رفته است و ما نتوانستیم که حاصلات خود را برداریم؛ چون ما مردم به وسایل پیش‌رفته مثل تریشل دست‌رسی نداریم و به روش‌های سنتی خرمن‌کوبی می‌کنیم.»

طلب‌الدین قادری، عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید، بارنده‌گی در واخان از چند روز به این‌سو آغاز شده و در تازه‌ترین مورد ۲۰ سانتی‌متر برف در واخان باریده است و در برخی از مناطق تمام فرآورده‌های کشاورزی واخانی‌ها زیر برف شده است.

او می‌گوید که مردم در برخی از روستاهای واخان قادر به گردآوری فرآورده‌های کشاورزی‌شان نشده‎اند. او با ابراز نگرانی می‌گوید که تداوم این وضعیت برای باشنده‌گان این ولسوالی تهدیدکننده است و حکومت محلی باید متوجه خطر کم‌بود مواد غذایی در این منطقه دوردست بدخشان باشد.

نیک‌‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان نیز  می‌گوید که وقوع روی‌دادهای مشابه در بدخشان بی‌پیشینه نیست و همه‌ساله کشاورزان در مناطق سرحدی با این دشواری روبه‌رو می‌شوند.

او می‌گوید، ادارۀ محلی بدخشان برای پیش‌گیری از خطر بروز کم‌بود مواد غذایی در واخان تدابیر احتیاطی را روی دست گرفته و مردم منطقه به کم‌بود مواد غذایی روبه‌رو نخواهند شد.

فرید نیک‌پور، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان می‌گوید، تدابیر احتیاطی از قبل روی دست گرفته شده و از طریق تاجیکستان، مواد غذایی به نُه ولسوالی بدخشان به‌شمول واخان فرستاده شده است.

نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که اگر حکومت اکنون تلاشی نکند، با آغاز زمستان راه‌های مواصلاتی به این منطقه بسته خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: