مسئولان ادارۀ عالی تفتیش امروز در یک نشست خبری در کابل، کارکردها و دستاوردهای سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی این اداره را منتشر کردند. فضل‌الله نظامی، مشاور ادارۀ عالی تفتیش در این نشست می‌گوید که هرچند این اداره سالانه حدود ۳۰۰ ادارۀ دولتی را بررسی می‌کند؛ اما براساس برنامۀ سال مالی ۱۴۰۱، قرار است ۲۰۰ ادارۀ دولتی سال آینده به لحاظ چه‌گونه‌گی رعایت قوانین افغانستان بررسی شود.

مشاور ادارۀ عالی تفتیش می‌افزاید که این اداره وابسته به هیچ نهاد دولتی نیست و مستقل است و فعالیت‌های آن به‌طور مسلکی و بر مبنای قانون انجام می‌شود.

از سویی هم، نجیب‌الرحمان رحمانی، معاون اداری و مالی ادارۀ عالی تفتیش در این نشست می‌گوید که حدود ۷۷۵ میلیون افغانی عایدی در سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی جمع‌آوری و به خزانۀ دولت واریز شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آقای رحمانی می‌افزاید که پس از تحولات اخیر در کشور، نگرانی‌ها از حیف‌ومیل‌شدن دارایی‌های عامه افزایش یافت و این امر سبب شد تا ادارۀ عالی تفتیش دست به کار شود و اقدامات جدی را روی‌دست گیرد.

معاون اداری و مالی ادارۀ عالی تفتیش می‌گوید: «بعد از تحول همه تشویش داشتیم که شاید دارایی‌های عامه متأثر شده باشد. ادارۀ عالی تفتیش این را مسئولیت خود دانست که بررسی دارایی‌های عامه را انجام دهد، ۵۹ نهاد حکومتی سکتور عامه زیر تفتیش قرار دارند.»

با این‌ همه، مسئولان ادارۀ عالی تفتیش می‌گویند که در نتیجۀ بررسی‌های آنان، ۱۷ قضیۀ سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی، اختلاس و غصب زمین ثبت شده و حدود ۱۱۷ میلیون افغانی به خزانۀ دولت زیان وارد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

تفتیش رعایت قوانین و مقررات، تفتیش عمل‌کرد اداره‌ها، بررسی سیستم معلوماتی و ارسال قضایای سوءاستفاده از دارایی‌های عامه به دادستانی کل، از مسئولیت‌های ادارۀ عالی تفتیش شمرده می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: