قرارداد فاز دوم بند برق کجکی که در سال ۲۰۱۶ میلادی با هزینۀ ۱۷۰ میلیون دالر با شرکت ساختمانی ۷۷ ترکیه به امضا رسیده بود، امروز تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شد.

با فعال‌شدن توربین‌های فاز دوم این بند، اکنون به ولایت‌های هلمند و کندهار ۱۵۱ مگاوات برق داده می‌شود؛ در حالی که پیش از این در این بند تنها ۵۱ مگاوات برق تولید می‌شد.

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رئیس‌الوزرای حکومت امارت اسلامی، در این مراسم می‌گوید که با تکمیل‌شدن فاز سوم بند کجکی، برق هلمند و ولایت‌های همسایۀ آن ۲۴ ساعته و در کنار آن مشکلات برق کارخانه‌های صنعتی نیز حل خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او در این مراسم دربارۀ برخی اقدام‌های حکومت نیز صحبت کرد که به گفتۀ او، در توسعۀ کشور نقش سازنده دارد. او به‌طور ویژه از جلوگیری مواد مخدر و فساد یاد کرد.

از سویی هم، شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، در این مراسم از فعال‌شدن فاز دوم بند برق کجکی به‌عنوان یک موفقیت بزرگ اقتصادی یاد کرد.

آقای استانکزی می‌گوید که افغانستان از نظر سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، و آموزش و پرورش، روی پای خود خواهد ایستاد. او می‌افزاید که افغانستان می‌خواهد با ترکیه روابط دوام‌دار و دوستانه داشته باشد.

در همین حال، جهاد ارگینای، سفیر ترکیه در کابل، نیز در این مراسم می‌گوید ترکیه و افغانستان روابط عمیق و نزدیکی دارند که پروژۀ بند برق کجکی یکی از نمونه‌های آن است.

سفیر ترکیه در کابل می‌افزاید که پروژۀ تکمیل‌شده در کنار تولید برق برای کشاورزان، نیز دارای اهمیت حیاتی‌ست و این بند، برق مورد نیاز هلمند و کندهار را تأمین می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که قرارداد این پروژه در سال ۲۰۱۶ میان وزارت برق دولت پیشین و شرکت ساختمانی ۷۷ ترکیه به امضا رسیده بود و روند ساخت آن به‌دلیل مشکلات امنیتی، دو سال به تأخیر افتاد.

براساس قرارداد، شرکت نام‌برده برای افزایش تولید برق و ذخیرۀ آب بند برق کجکی ۳۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند که از این میان، ۱۷۰ میلیون دالر آن برای ساخت توربین‌های جدید هزینه شده است.

هرچند تکمیل این پروژه برای افغانستان به‌ویژه ولایت‌های جنوبی یک خبر مسرت‌بخش است، اما به‌دلیل خشک‌سالی سال گذشته سطح آب این بند ۵۰ تا ۷۰ متر کاهش یافته و از سه توربین قبلی تنها دو توربین آن فعال است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: