حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان، امروز (یک‌شنبه، ۲۲ دلو) در نشستی در کابل، می‌گوید که ایران به هدف کمک به ثبات امنیتی، سیاسی و بهبود اوضاع اقتصادی افغانستان طرح ایجاد «گروه تماس منطقه‌ای» را پیشنهاد کرده است.

او می‌افزاید: «ایران برای تقویت ثبات در افغانستان و منطقه، طرح گروه تماس منطقه‌ای را پیشنهاد کرد که به تازگی اولین نشست آن با حضور نمایندگان از کشورهای همسایه در کابل، برگزار شد. هدف اولیه‌ی گروه تماس هم‌کاری با حاکمان کنونی افغانستان است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

قمی، تأکید می‌کند که ایران می‌خواهد از طریق ایجاد گروه تماس منطقه‌ای در هم‌کاری با کشورهای منطقه، برای دست‌یابی به سازکار اجرایی برای ایجاد شرایط بهتر به مردم افغانستان،کمک کند.

در سوی دیگر، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، در این نشست می‌گوید که روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان افغانستان و ایران، در مقایسه با گذشته گسترش یافته است و دو کشور بر اساس حسن هم‌جواری در مسیر اعتماد‌سازی دوجانبه حرکت می‌کنند. او می‌افزاید: «روابط اقتصادی میان دو کشور در حال افزایش است. در یک سال گذشته ده‌ها تن از مقام‌ها و مسئولان دو کشور، برای تقویت هم‌کاری‌های دوجانبه به پایتخت‌های هم‌دیگر سفر و روابط را نسبت به گذشته محکم‌تر کرده اند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ایران و افغانستان در بیش‌تر از دو سال گذشته، با این که در بخش امنیت مرزی و تأمین حق‌آبه باهم مشکل داشته؛ اما دو طرف در این مدت تلاش کرده اند روابط شان را در بخش‌های گوناگون به ویژه اقتصاد گسترش دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: