به دنبال کاهش فعالیت «خدمات پروان آمبولانس»، شماری از باشندگان پروان به سلام‌وطندار می‌گویند که کندی در انتقال بیماران از محله‌های دوردست به مرکز این ولایت، سبب شده است که برخی از بیماران در مسیر راه از بین بروند یا هم با هزینه‌ی گزافی به شفاخانه انتقال پیدا کنند.

احمد، یکی از روستانشینان در پروان، می‌گوید که یکی از بستگانش که بیمار بوده، به دلیل نیامدن پروان آمبولانس و نبود امکانات انتقال سروقت به شفاخانه، جان باخته است. او، خواستار توجه جدی مسئولان در این بخش است.

احمد می‌افزاید: «پروان آمبولانس در گذشته‌ها خوب بود می‌آمد؛ بعضی واقعات عاجل در مسیر سالنگ و مریض‌های عاجل که می‌داشتیم، این جا می‌آمد. اما حالا که ما زنگ می‌زنیم، گاهی می‌رسد، گاهی نمی‌سد. آمبولانس‌ها را فعال نگه کنند تا بتوانند همین مریض‌هایی که دفعتاً یک واقعه رخ می‌دهد را انتقال بدهند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

فریحه، دیگر باشنده‌ی پروان، می‌گوید که به دلیل مجهزبودن آمبولانس به ارائه‌ی خدمات بهداشتی آنی، در رویدادهای ترافیکی، ایست قلبی و بیماری‌های نسایی-ولادی، به خدمات سروقت پروان آمبولانس نیاز است؛ اما دست‌رسی به این خدمات از چندی به این سو کاهش یافته است.

او می‌افزاید: «بسیار ضرور است، یک نفر در نیم شب یا سکته‌ی قلبی می‌کند یا سکته‌ی مغزی می‌کند، مشکل نسایی_ولادی می‌داشته باشد. خدمات پروان آمبولانس بسیار کم است. اگر فعالیت داشته باشد، مردم زنگ بزنند و زود باید برسد، زندگی یک نفر را نجات می‌دهد. این خدماتی که پروان آمبولانس دارد، در موترهای عادی نیست.»

عبدالخلیل حیدری، سرطبیب شفاخانه‌ی ملکی پروان، نیز می‌گوید که در این اواخر ارائه‌ی خدمات پروان آمبولانس کاهش یافته است و در انتقال بیماران از محله‌ها به این شفاخانه، هم‌کاری ندارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «دو ماه می‌شود‌ که از فعالیت باز مانده است. مریضان چه از طرف روز و چه از طرف شب، در ولسوالی‌ها و قریه‌ها پیدا می‌شد و از ساحه می‌آوردند و در شفاخانه از ضایع‌شدن مریض‌ها جلوگیری می‌کردند. آمبولانس‌های ما دو عراده است یا خراب می‌باشد یا در کابل می‌باشد.»

با این حال، هجرت‌الله حق‌پال، آمر پروان آمبولانس ریاست صحت عامه‌ی پروان، با پذیرفتن کاهش فعالیت خدمات پروان‌ آمبولانس، می‌افزاید که به دلیل نبود پشتیبانی از سوی مؤسسه‌های تمویل‌کننده‌ی بخش صحت در پروان، ارائه‌ی خدمات شان بیش از سه برابر کاهش یافته است.

گفتنی است که دست‌رسی شهروندان به خدمات رایگان آمبولانس، در بیش‌تر ولایت‌ها محدود است و در روستاهای دوردست، شهروندان به آن دست‌رسی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: