باشندگان ولسوالی میوند کندهار، می‌گویند که مکان‌های تاریخی این ولسوالی با خطر نابودی روبه‌رو است و مسئولان، بایستی برای پیش‌گیری از آن دست به کار شوند. 

آن‌ها، به سلام‌وطندار می‌گویند که «قلعه‌ی سبز» در عقب بازار ولسوالی میوند که ارزش تاریخی دارد، اکنون اطراف آن کندنکاری شده و باشندگان محل، خاک آن را برای ساختن خانه‌های شان می‌برند.

میرویس، باشنده‌ی منطقه‌ی «لوری مزری» ولسوالی میوند، می‌گوید که بیش‌تر آبده‌های تاریخی این ولسوالی ویران شده است و در نتیجه، بازدید گردش‌گردان نیز از این ولسوالی در مقایسه با گذشته کاهش یافته است. او می‌افزاید: «یک قلعه‌ی تاریخی است؛ مردم در مورد آن می‌گفتند که گنجی در آن است؛ یکی قلعه‌ی سبز است؛ این تپه‌ی کلان آن است؛ قلعه‌ی دیگر به نام گلوجان است؛ قلعه‌ی بنام کلاتکی است و مثل این‌ها قلعه‌های تاریخی دیگر هم است که اکنون گردش‌گر ندارد و ویران شده است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محب الله، دیگر باشنده‌ی منطقه‌ی «لوری مزری» ولسوالی میوند، می‌گوید: «ولسوالی میوند مکان‌های تاریخی زیاد دارد؛ نام‌های این مکان‌ها در همه جا یاد می‌شوند؛ اکنون هم گردش‌گران می‌آیند؛ ولی خراب شده است اگر ساخته شود گردش‌گران زیادی می‌آید.

محمد، یک بزرگ قومی ولسوالی میوند نیز، می‌گوید که این ولسوالی صدها مکان تاریخی دارد که اکنون در حال نابودی است. او، از مسئولان محلی می‌خواهد که به بازسازی مکان‌های تاریخی این ولسوالی، توجه بیش‌تری داشته باشند. «ولسوالی میوند جای شکست امپراتورها است؛ این‌ جا انگلیس‌ها شکست خوردند؛ به همین خاطر آبده‌های تاریخی این جا ویران شد؛ این کار زیاد نیاز دارد که دو باره بازسازی شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، عبدلشکور، آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ کندهار، می گوید که برای بازسازی همه مکان‌های تاریخی بودجه کافی وجود ندارد؛ اما با آن هم کوشش می شود که آرامگاه ملالی میوندی و برخی مکان‌های تاریخی دیگر در ولسوالی میوند، بازسازی شود. او می‌افزاید:

«ما هم می‌خواهم مکان‌های تاریخی های تاریخی را بازسازی کنیم؛ اما آنقدر بودجه نداریم که تمام آبده‌های تاریخی را بازسازی کنیم امیدواری است که در آینده مکان‌های تاریخی میوند بازسازی شود و جاهای تاریخی آن هم ثبت شود.»

به گفته‌ی باشندگان ولسوالی میوند، مکان‌های تاریخی زیادی در این ولسوالی وجود دارد که «قلعه‌ی سرخ، قلعه‌ی میوند،  قلعه‌ی سبز، قلعه‌ی شاغاسی، قلعه‌ی گلوجان، قلعه‌ی کلاتکې، آرامگاه ملالی میوند مشهورترین آن‌ها است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: