شماری از بیمارداران در شفاخانه‌ی ۲۰۰بستر ولایتی جوزجان، با شکایت از فاصله‌ی زیاد این شفاخانه از مرکز شهر شبرغان و خرابی مسیر آن، می‌گویند که آب آشامیدنی کافی نیز در این شفاخانه وجود ندارد. به گفته‌ی آن‌ها، این شفاخانه از مرکز شهر هفت کیلومتر فاصله دارد که انتقال هر بیمار به آن، ۵۰۰ تا ۶۰۰ افغانی هزینه بر‌می‌دارد.

عبدالرئوف، بیمارداری در شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، می‌گوید: «راه بسیار خراب است؛ یک مریض که این جا می‌آید، بسیار تکلیف می‌بیند. صحنه‌هایی را هم شنیدیم که حتا در راه زنان ولادت کرده اند. راه خراب است و مریض‌ها بسیار به تکلیف استند.»

نادرشاه، بیماردار دیگری در این شفاخانه، با مطرح‌کردن مشکل مشابه، از حکومت می‌خواهد که خیابان منتهی به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان را ترمیم کند، تا بیماران و بیمارداران کم‌تر اذیت شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بهروز، بیماردار دیگری در شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، می‌گوید که با وجود دشواری رفت‌وآمد در مسیر شفاخانه به دلیل ناداری، در محیط و اطراف شفاخانه‌ هم، سهولت‌های مورد نیاز بیماران و بیمارداران مهیا نیست. او، می‌افزاید: «آب آشامیدنی و نان پیدا نمی‌شود؛ نان درست اصلاً پیش او شفاخانه نیست. هر چیزی که به یک مریض ضرورت می‌شود، قطعاً پیدا نمی‌شود؛ فقط یک دواخانه است.»

در همین حال، شماری از پزشکان در شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، می‌گویند که پس از جابه‌جایی شفاخانه از مرکز شهر شبرغان، بیماران و بیمارداران با مشکل‌های جدی‌ای روبه‌رو شده اند.

مسیر رفت‌وآمد به شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان

شبیراحمد، پزشک بخش عاجل شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان، به سلام‌وطندار می‌گوید: « مریضان، مریض‌داران و پایوازان، توانایی پرداخت کرایه‌ را ندارند؛ چه برسد به دوا و برخی از ضروریات دیگر که یکی از مشکلات عمده است.» او، می‌افزاید که دوری شفاخانه از مرکز شهر و ناهمواربودن مسیر رفت‌وآمد، باعث شده که مریضان داخله و جراحی‌شده در این مسیر رفت‌وآمد نتوانند؛ چیزی که سبب شده شماری از مریضان در مسیر رفت‌و‌آمد به شفاخانه آسیب ببینند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شبیراحمد، هم‌چنان نبود آب صحی و کم‌بود داروخانه را از مشکلات دیگری عنوان می‌کند که ارائه‌ی خدمات صحی را با مشکل جدی روبه‌رو کرده است.

با این حال، ذبیح‌الله حسینی، سرپرست صحت عامه‌ی جوزجان، می‌گوید که تلاش‌ها برای رسیدگی به معضل خرابی و دوری راه شفاخانه‌ی ولایتی جریان دارد. او، می‌گوید که ۸۵ درصد مشکلات این شفاخانه تا اکنون حل شده است.

سرپرست صحت عامه‌ی جوزجان، می‌گوید؛ با مشکلاتی که در شفاخانه‌ی ولایتی جوزجان وجود دارد، تلاش می‌شود تا بدون کوتاهی به شهروندان خدمات صحی ارائه شود.

این در حالی است که با انتقال شفاخانه‌ی ولایتی از مرکز به گوشه‌ی دورتر شهر شبرغان، باشندگان این ولایت، برای درمان بیماری‌ شان بیش‌تر به شفاخانه‌های خصوصی مراجعه می‌کنند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: