امروز ۲۸ سپتمبر برابر با روز جهانی دست‌رسی به اطلاعات است. مسئولان فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌ای افغانستان، به همین مناسبت امروز نشستی را برگزار کردند تا جزئیات اعتراض‌نامه‌ای که در باره‌ی مشکلات فراراه کار خبرنگاران نگاشته شده است را، در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

سیدعلی‌اصغر اکبرزاده، عضو رهبری فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌ای افغانستان، می‌گوید که بیش‌تر از ۵۰۰ خبرنگار و ۱۳ نهاد پشتیبان رسانه‌ها از ۳۴ ولایت این اعتراض‌نامه را امضا کرده اند که این فدراسیون امروز آن را همگانی کرد و بعد با مسئولان حکومت سرپرست امارت اسلامی شریک می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی آقای اکبرزاده، این شمار خبرنگاران مشکلات و خواسته‌های خود را در این اعتراض‌نامه نوشته و از حکومت خواسته اند که قانون دست‌رسی به اطلاعات را باید عملی کند. او می‌افزاید که خبرنگاران افغان اکنون در سه حوزه با مشکلات روبه‌رو اند که برای حل آن خواستار هم‌کاری امارت اسلامی استند.

هرچند از به قدرت‌رسیدن دوباره‌ی امارت اسلامی بیش‌تر از یک سال می‌گذرد، اما خبرنگاران می‌گویند که هم‌کاری امارت اسلامی با آنان تا کنون به حالت عادی برنگشته است.

عمران دانش، یک تن از خبرنگاران، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در شرایط کنونی دست‌رسی به اطلاعات تا حدی با مشکل روبه‌رو است. مقام‌های حکومتی تنها معلومات در مورد مسائلی را با خبرنگاران در میان می‌گذارند که به خود شان جذاب است. اما اطلاعاتی که خبرنگاران در جریان گزارش‌های تحقیقی به آن نیاز دارند، در اختیار شان گذاشته نمی‌شود.»

فرحناز، یک تن دیگر از خبرنگاران، نیز می‌گوید: «دست‌رسی خبرنگاران زن به اطلاعات در وضعیت کنونی بسیار دشوار است؛ زیرا وقتی به یک مسئول زنگ می‌زنیم و وقتی صدای زن را می‌شنود، پاسخ نمی‌دهد. وقتی هم که پاسخ می‌دهد، می‌گوید برای تان کلیپ می‌فرستم، اما وقتی کلیپ را می‌فرستد، چیزی را می‌گوید که مد نظر خودش است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، جمیل وقار، دیگر عضو رهبری فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌ای افغانستان، در این نشست می‌گوید که پس از به قدرت‌رسیدن امارت اسلامی، آنان بیش از ۲۰۰ قضیه را ثبت کرده اند که شامل بازداشت، لت‌وکوب، توهین و زندانی‌شدن خبرنگاران است.

تلاش کردیم دیدگاه سخن‌گویان امارت اسلامی را در باره‌ی راه حل مشکلات فراراه خبرنگاران نیز در این گزارش داشته باشیم؛ اما به پرسش‌های ما پاسخ داده نشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: