شماری از شهروندان که در نزدیکی در ورودی ریاست عمومی پاسپورت جمع شده‌ اند، می‌گویند که از ماه‌ها به این سو برای گرفتن گذرنامه، انتظار می‌کشند. در همین حال، یما رحمانی، یکی از کارکنان ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله، می‌گوید که این ریاست امروز با ۱۳۰ کارمند، کار توزیع گذرنامه به باشندگان کابل را آغاز کرده است.

او می‌افزاید: «امروز ۳۰۰۰ مراجعه‌کننده آمده بودند و تنها فرم/برگه‌ی آنلاین داشتند و سایر آنان تقریباً ۴۰۰ تا ۵۰۰ فرم عریضه‌ای داشتند که از قوانین صحی مکتوب دارند. در بخش دیتای/داده‌های مرکزی در بخش مردان ۶۳ تن و ۶۷ تن در بخش زنان اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، نورالله پتمن، سخن‌گوی ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله، به سلام‌وطندار می‌گوید: «امروز روند توزیع پاسپورت در سراسر کشور از طریق فرم آنلاین آغاز شد؛ شهروندان می‌توانند به نوبت به ریاست پاسپورت بیایند و کارهای ‌شان را به پیش ببرند. تقریباً کار ۱۰ هزار تن را در هر روز پروسس می‌کنیم؛ کسانی که بیماران عاجل یا دانش‌جو یا هم بازیکنان ملی اند، در اولویت ما قرار دارند و کار شان را فوری اجراأت می‌کنیم.»

با این حال، شهروندان از بدرفتاری کارمندان ریاست عمومی پاسپورت و وجود کمیشن‌کاری در این ریاست گلایه دارند. قمرگل که برگه‌ی معاینه‌ی پزشک را در دست دارد، با شکایت از بدرفتاری کارمندان ریاست پاسپورت، می‌گوید: «به بیماران هیچ توجه نمی‌کنند و پاسپورت نمی‌دهند. یک‌ونیم ماه منتظر بودیم، داکتران سند داده اند؛ اما آنان توجه نمی‌کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

همین گونه، نظیفه، دیگر باشنده‌ی کابل که در صف منتظر رسیدن نوبت برای داخل‌رفتن به ریاست عمومی پاسپورت ایستاده است، می‌گوید: «مشکل این است که به مردم اجازه نمی‌دهند و راه را بسته اند، همه زمستان آمدیم؛ اما می‌گویند که امروز یا صبح بیایید. از هر دروازه که شده، می‌رویم. زنان را لت‌وکوب می‌کنند. هر روز ساعت ۹:۰۰ می‌آییم و ساعت ۴:۰۰ برمی‌گردیم. کمیشن‌کاری می‌کنند؛ کسانی که واسطه یا از وزارت داخله امر دارند، به آنان زودتر پاسپورت داده می‌شود و کسانی که تنها عریضه دارند، به آنان به آسانی راه نمی‌دهند.»

نزدیک به پنج ماه می‌شد که روند توزیع گذرنامه در کابل و دیگر ولایت‌ها متوقف شده بود و مسئولان ریاست عمومی پاسپورت وجود مشکلات فنی را عامل آن عنوان کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: