چندین ماه می‌شود که روند توزیع گذرنامه در کابل و ولایت‌ها متوقف شده است. در همین حال، شماری از شهروندان با گلایه از توقف روند توزیع گذرنامه، می‌گویند که گذرنامه در بازار سیاه با هزینه‌ی گزافی به فروش می‌رسد. آنان می‌‌افزایند که کمیشن‌کاران، گذرنامه را از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دالر امریکایی به فروش می‌رسانند.

الیاس، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «تا پول ندهی، نمی‌توانی پاسپورت/گذرنامه بگیری. نرخ پاسپورت در بازار سیاه ۱۰ برابر نرخ ثابت آن است که اکنون به ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دالر رسیده است و مردم توان خرید پاسپورت را به هزینه‌ی بیش‌تر ندارند. ما می‌خواهیم که روند توزیع پاسپورت از سر گرفته شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

منصور، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید: «پیش از رمضان ثبت نام کردیم، دو ماه پیش به ما نوبت رسید و به بایومتریک رفتیم. این روند متوقف شده است و تا کنون ادامه دارد. کمیشن‌کاران پاسپورت را تا ۱۷۰۰ دالر می‌فروشند.»

با این حال، مسئولان ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله، با رد فروش گذرنامه در بازارهای سیاه، می‌گویند‌ گذرنامه‌ای که در بازارها عرضه می‌شود، جعلی است و اکنون تنها به بیماران، ورزش‌کاران و بازرگانان گذرنامه توزیع می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در روند توزیع پاسپورت شفافیت ایجاد شده و ما تلاش می‌کنیم که بیش‌تر شود. افرادی که از جعل و فساد پاسپورت اظهار می‌کنند، جعل‌کاران اند و این نوع پاسپورت ثبت ریاست پاسپورت نیست.»

این در حالی است که به دنبال روی‌کارآمدن امارت اسلامی، تقاضا برای دریافت گذرنامه در میان شهروندان افزایش یافته؛ اما روند توزیع آن بارها متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: