در واکنش به تصمیم بازداشتن زنان از کار و آموزش از سوی امارت اسلامی، سازمان همکاری اسلامی (OIC) روز چهارشنبه، ۲۱ جدی، نشست اضطراری خود را برای بررسی وضعیت زنان در افغانستان، در شهر جده‌ی عربستان سعودی برگزار کرد.

هنوز جزئیاتی از این نشست رسانه‌ای نشده است. پیش از برگزاری این نشست نیز، سازمان همکاری اسلامی، بازداشتن زنان از کار و آموزش توسط امارت اسلامی را مغایر اهداف اسلامی خوانده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، محبوب محق، استاد دانش‌گاه، می‌گوید که نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی به دلیل اسلامی‌بودن مواضع این سازمان، می‌تواند سبب بازنگری تصمیم‌های اخیر امارت اسلامی شود.

او به سلام‌وطندار می‌گوید: «از آن جایی که امارت اسلامی چراغ سبزی برای بازگشت زنان به دانش‌گاه و کار نشان داده است و هم‌چنان دینی اعلام‌کردن تصمیم‌های اخیر امارت، این نشست، می‌تواند بر برطرف‌کردن این ممنوعیت‌ها مؤثر واقع شود.»

از سویی هم، حبیب‌الله جعفری، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که نشست امروز سازمان همکاری اسلامی، می‌تواند امارت اسلامی را به بازگشت از تصمیم بازداشتن زنان از آموزش و کار، وا دارد.

او می‌افزاید: «من یقین دارم که نشست امروز فشاری را بر امارت اسلامی وارد خواهد کرد. شاید با اکثریت آرا بر تغییر تصمیم‌های اخیر امارت اسلامی به توافق رسیده و آن را وادار کنند تا از تصمیم خود برگردد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، محمدحسن فقیری، استاد دانش‌گاه، می‌گوید که به دلیل وجود اعضای ناهمگن در سازمان همکاری اسلامی، امکان ایجاد تغییر در تصمیم اخیر امارت اسلامی از سوی این سازمان، وجود ندارد.

گفتنی است که بازداشتن زنان از کار و آموزش از سوی امارت اسلامی، واکنش‌های گسترده‌ی جهانی را به دنبال داشته که نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی به ‌عنوان یک نهاد اسلامی، یکی از جدی‌ترین واکنش‌ها در برابر تصمیم امارت اسلامی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: