کودک افغان که در جریان عملیات تخلیه در میدان‌هوایی کابل به یک سرباز آمریکایی تحویل و سپس ناپدید شده بود، روز گذشته در کابل به اقاربش سپرده شد. خبرگزاری رویترز گزارش داده است، این کودک سهیل احمدی نام دارد و در دو ماهه‌گی به تاریخ ۱۹ آگست سال گذشتۀ میلادی، در جریان عملیات تخلیه پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، در میدان‌هوایی کابل ناپدید شد.

میرزاعلی احمدی، پدر کودک که به‌عنوان محافظ سفارت ایالات متحده در کابل کار می‌کرد و خانمش ثریا از هراس این‌که کودک‌شان در بیروبار میدان‌هوایی در جریان عملیات تخلیه آسیب نبیند، او را به یک سرباز آمریکایی تحویل دادند تا پس از ورودشان به میدان، کودک‌شان را دوباره تسلیم شوند، اما به‌دلیل عقب‌رانی تجمع در ورودی میدان‌هوایی از سوی نیروهای امارت اسلامی نتوانستند زودتر وارد محوطۀ میدان شوند. آنان پس از داخل‌شدن با تأخیر، کودک‌شان را پیدا نتوانستند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

لحظه‌یی که کودک از سوی خانواده‌اش به سرباز آمریکایی تحویل شد

احمدی به رویترز گفته که پسرش را جست‌وجو کرده است، اما مسئولان برایش گفته‌اند که ممکن پسرش به بیرون از افغانستان منتقل شده باشد و سپس با خانوداده‌اش یکجا خواهد شد. او با خانواده‌اش در یک پرواز تخلیه نخست به قطر، سپس به آلمان و از آن‌جا به یک پایگاه اردوی آمریکا در ایالت تکزاس منتقل شد.

رویترز در ماه نوامبر سال گذشتۀ میلادی در مورد ناپدیدشدن سهیل، یک گزارش را با تصویرش پخش کرد. این کودک توسط یک رانندۀ تاکسی بنام حامد صافی، در میدان‌هوایی کابل یافت شده و او کودک را به خانۀ خود برده بود.

صافی گفته است که سهیل روی زمین افتاده بود و گریه می‌کرد. او افزوده که پس از تلاش‌ها نتوانسته است خانوادۀ سهیل را پیدا کند، سپس تصمیم گرفته که او را به خانه‌اش بیاورد. صافی سه دختر دارد و می‌گوید مادرش پیش از وفاتش آرزو داشت که او یک پسر هم داشته باشد.

اما پس از نشر گزارش ناپدیدشدن سهیل توسط رویترز، همسایه‌های صافی تصویر او را که در شبکۀ اجتماعی فیسبوک از سوی او با دیگر کودکانش پخش شده بود، شناسایی کرده‌اند. احمدی، از پدر خانمش/خسرش که در ولایت بدخشان زندگی می‌کند و دیگر اقاربش خواسته است که سهیل را از نزد صافی تسلیم شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پس از هفت هفته گفت‌وگو میان دو طرف و مداخلۀ مسئولان امارت اسلامی، حامد صافی، سهیل را به پدربزرگ و اقارب دیگرش در برابر صد هزار افغانی، به‌خاطر حضانت طفل در پنج ماه، به خانواده‌اش برگرداند.

احمدی و خانواده‌اش در اوایل ماه دسمبر سال گذشتۀ میلادی، از پایگاه اردوی آمریکا در تگزاس بیرون شده‌اند و حال در ایالت مشیگن زندگی می‌کنند، آنان امیدوارند که کودک‌شان هرچه زودتر به ایالات متحده منتقل شود.

  • تصویر نخست از حامد صافی، رانندۀ تاکسی در جریان تسلیمی کودک ناپدیدشده به پدربزرگش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: