مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن، امروز (سه‌شنبه، ۲۹ حمل) در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در شهر کابل، از افزایش ۱۱ برابری درآمد این وزارت، در سال ۱۴۰۱ خبر دادند.

روح‌الله احمدی، سرپرست اداره‌ی انکشاف زون وزارت شهرسازی و مسکن، می‌گوید که این وزارت در سال گذشته، ۵۳۰ میلیون افغانی درآمد جمع‌آروی کرده است. او می‌افزاید: «در سال ۱۴۰۱، عوایدی که از بخش تهیه‌ی مسکن، ساختمان و پلان‌ها باید جمع‌آوری می‌شد، برای ما ۴۷ میلیون افغانی تعیین شده بود. ما ۵۳۰ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری کردیم که ۱۱ برابر و معادل آن ۸۷.۶۶ درصد از هدف تعیین‌شده بیش‌تر بوده است. باوجود این که در سال پیش به ما پروژه‌های انکشافی داده نشده بود، متخصص‌ها و کدرهای خود را حفظ کردیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

علی کریمی بامیانی، معین وزارت شهرسازی و مسکن، نیز در این نشست می‌گوید که از بیش از ۶۹۹ میلیون افغانی بودجه‌ی این وزارت در سال گذشته، ۷۱ درصد آن مصرف شده است. او می‌افزاید: «برای سال ۱۴۰۱، ۶۹۹ میلیون و ۲۹ هزار و ۲۱۴ افغانی، به وزارت شهرسازی داده شده بود که از این مقدار بودجه، ۷۱ درصد آن مصرف شده است. در سال ۱۴۰۱ وزارت شهرسازی، طرح ۱۷ پلان شهری برای ۱۴ ولایت، تهیه کرده و به دست‌رس مسئولان مربوط قرار داده است.» آقای بامیانی، هم‌چنان می‌گوید که برنامه‌های به‌سازی برای شش ولایت از جمله لغمان، سرپل، بلخ، فاریاب، کندز و خوست، نیز ساخته شده است.

از سویی هم، حمدالله نعمانی، سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن، در این برنامه نیز می‌گوید که این وزارت، در بیش‌تر ولایت‌ها، پلان‌های به‌سازی را راه انداخته است. او می‌افزاید: «۹۰ درصد پلان‌های خود را برای تطبیق به شاروالی/شهرداری و اگر ممکن نبود، به سکتور خصوصی می‌دهیم و از تطبیق آن نظارت می‌کنیم. این وزارت، در بیش‌تر جاها پلان‌های به‌سازی آماده کرده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن، وعده سپردند که در سال روان خورشیدی، ۳۷ پلان شهری را ترتیب خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: