مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی امروز در یک نشست خبری در چارچوب برنامۀ «حساب‌دهی دولت به ملت» در کابل می‌گویند که این وزارت در یک سال پسین ۳۷ هزار و ۳۲۳ جواز کار به اتباع داخلی و یک‌ هزار و ۲۹۷ جواز کار به اتباع خارجی توزیع کرده‌ است.

مخدوم عبدالسلام سعادت، معین وزارت کار و امور اجتماعی، در این نشست می‌گوید که این وزارت در یک سال گذشته از توزیع جواز کار و از منابع مختلف توانسته است بیش از ۴۳ میلیون افغانی درآمد جمع‌آوری کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معین وزارت کار و امور اجتماعی می‌افزاید که این وزارت در یک سال اخیر توانسته است به ۴۰ هزار و ۴۰۲ کودک و خانوادۀ بی‌بضاعت زمینۀ دست‌رسی به کمک‌های نقدی، مواد غذایی و کمک‌های بشردوستانه را در سطح مرکز و ولایت‌ها فراهم کند.

مخدوم عبدالسلام سعادت در این نشست هم‌چنان می‌گوید که در یک سال پسین پروژه‌های مختلف ملی و زیربنایی از جمله کانال قوش‌تیپه، پروژۀ نفت و گاز سرپل و پروژۀ کابل نوین گشایش یافته‌اند که از این رهگذر به حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن زمینۀ کار مساعد خواهد شد.

با این حال، ایرج فقیری، آگاه مسائل اقتصادی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید در صورتی که مسألۀ اشتغال‌زایی ۷۰ تا ۸۰ هزار تن واقعیت داشته باشد، می‌تواند تا ۴۰ درصد بی‌کاری در افغانستان را برطرف کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، وزارت کار و امور اجتماعی در جریان یک سال پسین نیز توانسته است که به ۸ هزار و ۵۹۷ تن زمینۀ آموزش‌های فنی و حرفه‌یی را فراهم کند. این وزارت هم‌چنان کار ساخت ۱۵ باب پرورشگاه را آغاز کرده که از این میان کار ساخت یک پرورشگاه در لوگر تکمیل شده است و کار ساخت ۴ پرورشگاه دیگر در ولایت‌های نورستان، دایکندی، جوزجان و تخار به‌زودی تکمیل خواهد شد.

به گفتۀ مسئولان این وزارت، طرح جمع‌آوری گداها، طرح جمع‌آوری و درمان معتادان مواد مخدر، طرح جلوگیری کودکان از کار شاقه، طرح آموزش‌های حرفه‌یی و فنی و طرح ارتقای ظرفیت، از جمله دستاوردهای دیگر وزارت کار و امور اجتماعی در یک سال اخیر است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: