وزارت صنعت و تجارت‌، اعلام کرده که کنسرسیومی را با شرکت‌های روسی، ایرانی و پاکستانی به منظور جلب سرمایه‌گذاری در بخش‌های معادن، برق و زیرساخت‌های افغانستان ایجاد کرده است.

عبدالسلام جواد آخوندزاده، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، با خبردادن از امضای تفاهم‌نامه‌ای با این شرکت‌ها، به سلام‌وطندار می‌گوید که قرار است نمایندگان آن‌ها، برای بررسی زمینه‌های تطبیق پروژه‌هایی به ارزش یک میلیارد دالر به افغانستان بیایند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «وزارت صنعت و تجارت یک کنسرسیوم (ائتلاف) را با شرکت‌های روسی، ایرانی و پاکستانی ایجاد کرده است و سرمایه‌گذاران تفاهم‌نامه‌ای را روی پروژه‌هایی از جمله تولید برق، ساخت فاز دوم سالنگ، انتقال آب پنجشیر به کابل و ساخت سرک کابل_کندهار و کندهار_هرات، به هزینه‌ی یک میلیارد دالر امضا کرده اند.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی با استقبال از شکل‌گیری کنسرسیوم با شرکت‌های روسی، ایرانی و پاکستانی، می‌گویند که اجرایی‌شدن این پروژه‌ها، می‌تواند به شهروندان بسیاری، زمینه‌ی کار را فراهم کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالنصیر رشتیا، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «امضای تفاهم‌نامه‌ی کنسرسیوم میان کشورهای منطقه بسیار مفید است. شرکت‌ها به پروژه‌های مختلف از جمله معادن، برق و زیرساخت‌های کشور علاقه‌مندی بیش‌تری دارند و نیز از سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها زمینه‌ی کار به مردم بیش‌تر فراهم خواهد شد.»

بر اساس آمار وزارت صنعت و تجارت، در یک سال گذشته، ۱۵۰ شرکت خارجی جواز فعالیت در افغانستان را از این وزارت به دست آورده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: